Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia

Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia to wózki z przymocowaną platformą, widłami albo innego rodzaju urządzeniami, które pozwalają na manipulowanie ładunkami umieszczonymi na paletach lub bez nich. Wózki przeznaczone do unoszenia ładunków występują w wielu wariantach. Jednym z nich są wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia. Co kryje się pod tym terminem? Wyjaśniamy!

 

Wózek jezdniowy podnośnikowy – definicja

Wózki jezdniowe podnośnikowe nie wymagają używania siły rąk do podnoszenia ładunku, ponieważ wyposażone są w mechaniczny napęd podnoszenia. Dzięki temu znacznie ułatwiają pracę z wieloma typami towarów.

Maszyny te są dostępne w różnych wariantach pod kątem napędu, na przykład mogą mieć:

 1. Napęd spalinowy,
 2. Napęd hydrauliczny,
 3. Napęd elektryczny.

Potocznie określane są również jako wózki widłowe, widlaki albo paleciaki, gdy wyposażone są w widły pozwalające na unoszenie ładunków.

W jakich wariantach występują wózki jezdniowe podnośnikowe?

Urządzenia te to rozbudowana grupa urządzeń, które wyróżniają się konstrukcją umożliwiającą podnoszenie różnych rodzajów ładunków. Wyposażone są one w platformy lub widły, które pozwalają na przenoszenie, podnoszenie i opuszczanie palet, a także, zależnie od modelu, w inne elementy, które usprawniają obsługę ładunków.

Pod kątem budowy wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia to urządzenia w poniższych wariantach:

 • Wózki unoszące – zasilane elektrycznie albo prowadzone ręcznie maszyny z widłami, które nie posiadają masztu, a także mają niską wysokość podnoszenia.
 • Wózki podnośnikowe – wózki z napędem oraz z widłami i masztem, które prowadzone są przez operatora stojącego za maszyną.
 • Wózki widłowe – nazwa stosowana do opisu popularnych wózków podnośnikowych posiadających kabinę operatora z siedziskiem.
 • Wózki ciągnikowe – maszyny przeznaczone do ciągnięcia za nimi ładunków, wyposażone w siedzisko dla operatora.
 • Wózki specjalne – różnego rodzaju maszyny, które przeznaczone są do specjalistycznych zadań, między innymi wózki wysokiego składowania używane w magazynach.

wózek jezdniowy

Do czego służą wózki jezdniowe podnośnikowe?

Wózki jezdniowe podnośnikowe są wykorzystywane w różnych pracach wymagających zmiany położenia ładunków umieszczanych na paletach albo bez nich. Pozwalają one między innymi na:

 • Manipulowanie ładunkami,
 • Przemieszczanie ładunków,
 • Składanie ładunków,
 • Pobieranie ładunków,
 • Układanie ładunków.

Zatem za pomocą wózków jezdniowych podnośnikowych realizować można wiele zadań związanych z obsługą towarów, szczególnie tych umieszczanych na paletach, by transportować je szybko, bezpiecznie i wygodnie.

Gdzie używane są wózki jezdniowe podnośnikowe?

Najczęściej wózki jezdniowe podnośnikowe wykorzystywane są w wielu miejscach, w których stosowane są ładunki umieszczane na paletach albo bez nich.

Maszyny te używane są między innymi w magazynach, centrach logistycznych, halach produkcyjnych, sklepach, w terminalach przeładunkowych czy stoczniach. Można korzystać z nich zarówno wewnątrz obiektów, jak i na zewnątrz nich zależnie od rodzaju silnika i kół.

Dzięki wielu wariantom wózków można dopasować je indywidualnie do konkretnego miejsca pracy, na przykład przenoszonych ładunków czy dostępnej przestrzeni.

Podnośnik teleskopowy spalinowy

Wynajmij JLG 520AJ - nowość w AA HERKULES!

 • Maks. wys. robocza: 18,00 m

 • Maksymalny udźwig: 250 kg

 • Waga: ok. 7985 kg

Czy wózki jezdniowe podnośnikowe podlegają dozorowi technicznemu?

Tak, zgodnie z obowiązującymi przepisami wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia podlegają dozorowi technicznemu i wymagają zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego oraz regularnego prowadzenia przeglądów zgodnie z wymogami UDT.

Czy na wózki jezdniowe podnośnikowe trzeba mieć uprawnienia?

Tak, wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia wymagają posiadania uprawnień do ich obsługi. Można otrzymać je po pomyślnym zaliczeniu egzaminu przed komisją UDT lub pokrewną. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Uprawnienia na wózki jezdniowe podnośnikowe nadawane są w 2 kategoriach:

 1. Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną z ładunkiem. Upoważnia również do obsługi pozostałych wózków jezdniowych podnośnikowych.
 2. Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem i wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem.

Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia to szeroka gama maszyn, które pozwalają na transport bliski, a także unoszenie i opuszczanie różnych ładunków. Należy pamiętać o tym, że obsługiwać mogą je tylko osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

 • Opublikowano: 26.01.2024

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń