Podnośniki o nożycowym podwoziu to jedne z najczęściej używanych maszyn do prac na wysokości. Czym charakteryzują się podnośniki nożycowe terenowe? Wyjaśniamy, jakie są ich główne cechy, a także doradzamy, kiedy warto je wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich wynajmie!
Spis treści
Czym charakteryzują się podnośniki nożycowe terenowe?
Podnośniki nożycowe wyróżniają się podstawą o nożycowej konstrukcji, która umożliwia unoszenie i opuszczanie zamontowanej na niej platformy otoczonej barierkami. Tego typu podnośniki są dzielone na dwie kategorie – podnośniki spalinowe oraz elektryczne.
Spalinowy podnośnik nożycowy określany jest także jako podnośnik nożycowy terenowy, ponieważ jest on wyposażony w wydajny silnik Diesla na olej napędowy, napęd 4×4 oraz terenowe opony, które umożliwiają sprawne poruszanie się po nieutwardzonych, nierównych obszarach.
Cechy charakterystyczne podnośników nożycowych terenowych:
- Ze względu na silnik spalinowy mogą być używane tylko na zewnątrz obiektów,
- Pozwalają na pracę na wymagających terenach, na przykład na nieutwardzonych drogach i placach budowy, terenach trawiastych,
- Charakteryzują się dużym udźwigiem, który wynosić może nawet ponad 1 tonę, dzięki czemu pozwalają na sprawne unoszenie pracowników, sprzętu i materiałów,
- Wyposażone są w wysuwane pomosty boczne, dzięki którym można poszerzyć ich zasięg boczny o około 1,2-1,5 m.
- – Ze względu na wielkość platformy może pracować na nich nawet do 7 osób jednocześnie,
- – Wyposażone są w podpory stabilizujące oraz blokady pozwalające na uzyskanie maksymalnej stateczności maszyny,
- – Umożliwiają jazdę na pełnej wysokości platformy, dzięki czemu nie trzeba obniżać i podnosić jej za każdym razem, gdy podnośnik zmienia pozycję.
W naszej wypożyczalni AA Herkules dla Klientów przygotowaliśmy podnośniki nożycowe terenowe w paru wariantach do wyboru. Są to urządzenia o maksymalnej wysokości roboczej od 12,00 m do 15,11 m od renomowanych producentów, w tym Genie i Haulotte. Z ich dokładnymi parametrami można już teraz zapoznać się bliżej na naszej stronie!
Podnośnik nożycowy terenowy – w jakich pracach się sprawdzi?
Ze względu na swoją budowę podnośnik nożycowy terenowy może być wykorzystany podczas wielu robót odbywających się na wysokości, które wymagają niezawodnego sprzętu podnoszącego.
Przykładowe zastosowania podnośników nożycowych terenowych to:
Budownictwo, prace instalatorskie i wykończeniowe
Podnośniki nożycowe terenowe są często wykorzystywane w projektach budowlanych do wykonywania zadań takich jak montaż konstrukcji stalowych, prace instalatorskie, na przykład elektryczne, związane z montażem instalacji HVAC, systemów bezpieczeństwa, a także wykończeniowe, na przykład malowanie nawierzchni elewacji, infrastruktury.
Konserwacja i naprawy
Terenowe podnośniki nożycowe służą do konserwacji infrastruktury zewnętrznej, takiej jak mosty, wiadukty, słupy energetyczne i oznakowanie.
Imprezy plenerowe
Organizatorzy imprez wykorzystują tego rodzaju maszyny do ustawiania sprzętu oświetleniowego i nagłaśniającego, a także do budowy scen plenerowych.
Marketing
W branży marketingowej podesty te mogą być używane do wyklejania billboardów czy montażu bannerów reklamowych na wysokości.
Rolnictwo
W rolnictwie maszyny te używane są do wielu czynności, na przykład takich, jak przycinanie drzew, zbieranie owoców i prace konserwacyjne w gospodarstwach rolnych.
Leśnictwo
W pracach leśnych podnośniki terenowe nożycowe służą do przycinania drzew, kontroli stanu drzew i innych powiązanych czynności.
Prace komunalne
Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej wykorzystują je do prac konserwacyjnych i naprawczych linii energetycznych, wież komunikacyjnych i innej infrastruktury.
Podnośnik nożycowy elektryczny Genie GS 1932 micro dostępne na wynajem!
|
Jak wybrać odpowiedni terenowy podnośnik nożycowy?
Wybierając odpowiedni podnośnik nożycowy terenowy, zaleca się uwzględnienie następujących kwestii:
- Udźwig platformy – należy określić maksymalny udźwig platformy podnośnika, dzięki czemu może on bezpiecznie utrzymać zarówno pracowników, jak i materiały i narzędzia potrzebne do zamierzonych zadań.
- Rozmiar platformy – trzeba uwzględnić rozmiar platformy odpowiadający danym potrzebom. Większa platforma pozwala na zmieszczenie większej liczby pracowników, narzędzi i materiałów, ale będzie wymagać większego obszaru roboczego. Warto także uwzględnić zasięg boczny, jaki można osiągnąć z użyciem wysuwanych platform.
- Maksymalna wysokość robocza – podnośniki nożycowe terenowe są dostępne w różnych zakresach wysokości, dlatego należy wybrać taki, który może osiągnąć wymaganą wysokość do danych zadań.
- Wymiary – należy uwzględnić wymiary podnośnika w zależności do tego, gdzie ma być on używany. Do ograniczonych przestrzeni potrzebne będą kompaktowe maszyny.
- Funkcje bezpieczeństwa – podnośnik powinien być wyposażony w funkcje bezpieczeństwa, takie jak przyciski zatrzymania awaryjnego, barierki zabezpieczające i czujniki przechyłu, aby chronić operatorów podczas pracy na wysokości.
- Reputacja producenta – warto także uwzględnić opinie na temat producenta. Uznani producenci niezawodnego sprzętu są bezpieczniejszym wyborem od tych, którzy nie cieszą się zaufaniem użytkowników.
Jeżeli nie wiesz, jaki podnośnik koszowy terenowy będzie sprawdzał się w konkretnych pracach, nasi specjaliści pomogą Ci w jego dopasowaniu!