Podnośnik koszowy na planie filmowym

Podnośnik koszowy to niezwykle przydatne narzędzie do prac na wysokości, w tym również w świecie wielkiego ekranu. W artykule przedstawimy:

 • Co podnośnik koszowy robi na planie filmowym,
 • Dlaczego podnośniki koszowe są ważnym elementem na planie filmowym,
 • Jakie rodzaje podnośników wykorzystują kamerzyści i scenografowie,
 • Jak dobrać odpowiedni model na plan filmowy,
 • Kilka produkcji i scen, które powstawały z pomocą podnośników.

 

Do czego wykorzystuje się podnośniki koszowe na planie filmowym?

Podnośniki na planach filmowych znajdują szereg zastosowań, także pomimo coraz częstszego wykorzystywania dronów filmowych lub specjalnych wózków do filmowania z rozkładanymi ramionami.  Do najważniejszych zadań realizowanych z podnośnikami na planach należy zaliczyć:

 1. Budowę scenografii.
 2. Kręcenie niestandardowych kadrów np. ujęć szerokoklatkowych lub ujęć do postprodukcji w VR.
 3. Realizacje oświetlenia.
 4. Imitację warunków pogodowych.
 5. Realizację efektów specjalnych.

Dlaczego podnośniki znajdują zastosowanie na planach filmowych?

Podnośniki koszowe zapewniają stabilne podparcie stóp i umożliwiają pracę z trudno dostępnych miejsc.  Są wykorzystywane ze względu na:

 1. Bezpieczeństwo — dzięki nim operatorzy kamery i oświetlenia mogą bezpiecznie pracować na wysokości, nie narażając się na upadki czy kontuzje. Podnośniki umożliwiają m.in. regulację i uzyskanie optymalnego oświetlenia, przygotowanie imitacji warunków atmosferycznych np. ustawienie zraszaczy w zależności od potrzeb scenariusza, a także do samej budowy, ustawienia i demontażu elementów scenografii.
 2. Elastyczność — podnośniki koszowe oferują elastyczność pracy na różnych wysokościach i w różnych pozycjach, co jest szczególnie ważne na planie filmowym.
 3. Niestandardowe ujęcia — podnośniki pozwalają na zarejestrowanie obrazu z różnych kątów oraz możliwość kreacji niestandardowych ujęć.
 4. Oszczędność czasu — praca z podnośnikiem koszowym na planie filmowym znacznie skraca czas potrzebny na ustawienie sprzętu, czy zmianę i przygotowanie scenografii.

Rodzaje podnośników koszowych najczęściej spotykanych na planach filmowych

 • Podnośniki teleskopowe lub teleskopowo-przegubowe — są idealne na planie filmowym, gdy konieczne jest osiągnięcie dużej wysokości roboczej. Wysięgniki teleskopowe umożliwia pracę na wysokościach do kilkudziesięciu metrów. Są one szczególnie przydatne w przypadku ujęć z dużej odległości i pracy nad szerokimi planami.  Zwyżki teleskopowo-przegubowe charakteryzują się wysięgnikiem złożonym z segmentów, które pozwalają na pracę w trudno dostępnych miejscach, dlatego w wersji przegubowej sprawdzają się w ujęciach realizowanych pomiędzy przeszkodami. Dzięki temu można uzyskać unikalne kąty ujęć, a także pracować w miejscach, gdzie przeszkody uniemożliwiają korzystanie z podnośników teleskopowych lub nożycowych.
 • Podnośniki nożycowe — pozwalają na osiągnięcie dużej wysokości roboczej, także przy dużym obciążeniu (do nawet 1100kg) lub 7 osobach na platformie jednocześnie. Daje to duże pole do popisu jeśli akurat potrzeby jest podest do statycznych ujęć realizowanych dużą kamerą, lub za efekty specjalne w danym ujęciu odpowiada kilka osób.

Na jakich planach filmowych wykorzystywane były podnośniki koszowe?

Wielu widzów zastanawia się, jak powstają najlepsze ujęcia. Podnośniki przez filmowców i branżę filmową nie są wykorzystane od wczoraj. Można je znaleźć na planach wielu cenionych produkcji filmowych — licznie widać je na nagraniach zza kulis w tzw. makeing off’ach zarówno filmów, jak i seriali. Poniżej kilka przykładów klatek z podnośniami na planach filmowych.

Dom z papieru (La casa de papel) – scenarzyści i operatorowi wykorzystywali sprzęt podnośnikowy do budowy scenografii.

La casa de papel - podnośnik teleskopowy przy scenie na lotnisku La casa de papel -podnośnik nożycowy przy budowie scenografii na planie filmowym serialu.

Gra o tron (Games of thrones) – także tutaj pojawiają się podnośniki m.in. przy scenach walk z nieumarłymi realizowanych na Islandii.

Gra o tron - podnośniki teleskopowe przy ustawianiu oświetlenia do realizacji finałowych scen walki Gra o tron - podnośniki teleskopowe na planie serialu przy scenach walk z armią nieumarłych Gra o tron - podnośniki teleskopowe przy malowaniu klifów do efektu śniegu w scenografii

Skazany na śmierć (Prison break) – realizacja oświetlenia z podnośnika koszowego.

Prison break -podnośnik nożycowy przy realizacji oświetlenia

Podnośnik wykorzystuje się także przy kręceniu teledysków, co widać np. na teledysku Jan-Rapowanie, Frank Leen do utworu “Widok”.

Jan Rapowanie realizacja teledysku utworu "Widok" z podnośnikiem przegubowym na planie

Podnośniki wykorzystywane są więc zarówno przy produkcjach z dużych ekranów, jak i na mniejszych planach — niekiedy w przypadku realizacji całych seriali, a niekiedy na potrzeby konkretnych ujęć.

Podsumowanie

Podnośniki koszowe nie są jedynym, ale często są niezbędnym narzędziem na planie filmowym, pozwalającym na bezpieczną, elastyczną i efektywną pracę na wysokościach — szczególnie przy realizacji scenografii i oświetlenia. Z podnośnikami powstają zarówno teledyski jak i wielkie światowe produkcje. Jako polska wypożyczalnia zapraszamy branżę filmową do wynajmu podnośników z naszej floty. Wybór odpowiedniego podnośnika koszowego, zależy od wielu czynników, takich jak wysokość robocza, udźwig czy rodzaj terenu, ale nasi specjaliści z pewnością pomogą w doborze i dowiozą zwyżkę na adres planu filmowego.

 • Opublikowano: 20.11.2023

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń