Podnośnik koszowy to niezwykle przydatne narzędzie do prac na wysokości, w tym również w świecie wielkiego ekranu. W artykule przedstawimy:
- Co podnośnik koszowy robi na planie filmowym,
- Dlaczego podnośniki koszowe są ważnym elementem na planie filmowym,
- Jakie rodzaje podnośników wykorzystują kamerzyści i scenografowie,
- Jak dobrać odpowiedni model na plan filmowy,
- Kilka produkcji i scen, które powstawały z pomocą podnośników.
Spis treści
Do czego wykorzystuje się podnośniki koszowe na planie filmowym?
Podnośniki na planach filmowych znajdują szereg zastosowań, także pomimo coraz częstszego wykorzystywania dronów filmowych lub specjalnych wózków do filmowania z rozkładanymi ramionami. Do najważniejszych zadań realizowanych z podnośnikami na planach należy zaliczyć:
- Budowę scenografii.
- Kręcenie niestandardowych kadrów np. ujęć szerokoklatkowych lub ujęć do postprodukcji w VR.
- Realizacje oświetlenia.
- Imitację warunków pogodowych.
- Realizację efektów specjalnych.
Dlaczego podnośniki znajdują zastosowanie na planach filmowych?
Podnośniki koszowe zapewniają stabilne podparcie stóp i umożliwiają pracę z trudno dostępnych miejsc. Są wykorzystywane ze względu na:
- Bezpieczeństwo — dzięki nim operatorzy kamery i oświetlenia mogą bezpiecznie pracować na wysokości, nie narażając się na upadki czy kontuzje. Podnośniki umożliwiają m.in. regulację i uzyskanie optymalnego oświetlenia, przygotowanie imitacji warunków atmosferycznych np. ustawienie zraszaczy w zależności od potrzeb scenariusza, a także do samej budowy, ustawienia i demontażu elementów scenografii.
- Elastyczność — podnośniki koszowe oferują elastyczność pracy na różnych wysokościach i w różnych pozycjach, co jest szczególnie ważne na planie filmowym.
- Niestandardowe ujęcia — podnośniki pozwalają na zarejestrowanie obrazu z różnych kątów oraz możliwość kreacji niestandardowych ujęć.
- Oszczędność czasu — praca z podnośnikiem koszowym na planie filmowym znacznie skraca czas potrzebny na ustawienie sprzętu, czy zmianę i przygotowanie scenografii.
Rodzaje podnośników koszowych najczęściej spotykanych na planach filmowych
- Podnośniki teleskopowe lub teleskopowo-przegubowe — są idealne na planie filmowym, gdy konieczne jest osiągnięcie dużej wysokości roboczej. Wysięgniki teleskopowe umożliwia pracę na wysokościach do kilkudziesięciu metrów. Są one szczególnie przydatne w przypadku ujęć z dużej odległości i pracy nad szerokimi planami. Zwyżki teleskopowo-przegubowe charakteryzują się wysięgnikiem złożonym z segmentów, które pozwalają na pracę w trudno dostępnych miejscach, dlatego w wersji przegubowej sprawdzają się w ujęciach realizowanych pomiędzy przeszkodami. Dzięki temu można uzyskać unikalne kąty ujęć, a także pracować w miejscach, gdzie przeszkody uniemożliwiają korzystanie z podnośników teleskopowych lub nożycowych.
- Podnośniki nożycowe — pozwalają na osiągnięcie dużej wysokości roboczej, także przy dużym obciążeniu (do nawet 1100kg) lub 7 osobach na platformie jednocześnie. Daje to duże pole do popisu jeśli akurat potrzeby jest podest do statycznych ujęć realizowanych dużą kamerą, lub za efekty specjalne w danym ujęciu odpowiada kilka osób.
Na jakich planach filmowych wykorzystywane były podnośniki koszowe?
Wielu widzów zastanawia się, jak powstają najlepsze ujęcia. Podnośniki przez filmowców i branżę filmową nie są wykorzystane od wczoraj. Można je znaleźć na planach wielu cenionych produkcji filmowych — licznie widać je na nagraniach zza kulis w tzw. makeing off’ach zarówno filmów, jak i seriali. Poniżej kilka przykładów klatek z podnośniami na planach filmowych.
Dom z papieru (La casa de papel) – scenarzyści i operatorowi wykorzystywali sprzęt podnośnikowy do budowy scenografii.
Gra o tron (Games of thrones) – także tutaj pojawiają się podnośniki m.in. przy scenach walk z nieumarłymi realizowanych na Islandii.
Skazany na śmierć (Prison break) – realizacja oświetlenia z podnośnika koszowego.
Podnośnik wykorzystuje się także przy kręceniu teledysków, co widać np. na teledysku Jan-Rapowanie, Frank Leen do utworu “Widok”.
Podnośniki wykorzystywane są więc zarówno przy produkcjach z dużych ekranów, jak i na mniejszych planach — niekiedy w przypadku realizacji całych seriali, a niekiedy na potrzeby konkretnych ujęć.
Podsumowanie
Podnośniki koszowe nie są jedynym, ale często są niezbędnym narzędziem na planie filmowym, pozwalającym na bezpieczną, elastyczną i efektywną pracę na wysokościach — szczególnie przy realizacji scenografii i oświetlenia. Z podnośnikami powstają zarówno teledyski jak i wielkie światowe produkcje. Jako polska wypożyczalnia zapraszamy branżę filmową do wynajmu podnośników z naszej floty. Wybór odpowiedniego podnośnika koszowego, zależy od wielu czynników, takich jak wysokość robocza, udźwig czy rodzaj terenu, ale nasi specjaliści z pewnością pomogą w doborze i dowiozą zwyżkę na adres planu filmowego.