Wynajem podnośnika koszowego bez operatora – co musisz wiedzieć?

Zamierzasz prowadzić prace z użyciem podnośników koszowych? W takim przypadku możesz zdecydować się na ich wynajem z operatorem albo bez operatora. Kiedy warto wybrać wypożyczenie podnośnika bez operatora? Kto może wtedy obsługiwać maszynę? Wyjaśniamy!

Z artykułu dowiesz się:

 • Jakie dokumenty należy posiadać w celu obsługi podnośnika koszowego
 • Czy istnieje możliwość wynajmu samego podnośnika koszowego bez operatora
 • Zalety wynajmu podnośnika bez operatora
 • Kiedy warto zdecydować się na taki wynajem podnośnika
 • i wiele więcej!

 

Czy możliwe jest wynajęcie podestu ruchomego bez operatora?

Tak, usługa taka jest dostępna w większości wypożyczalni podnośników koszowych, w tym także w naszej wypożyczalni AA Herkules.

Wynajem podnośnika koszowego bez operatora polega na wynajęciu samej maszyny, bez operatora, dlatego też to najemca jest odpowiedzialny za jej obsługę. 

W wielu przypadkach jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pozwala ono zaoszczędzić na kosztach związanych z pracami wysokościowymi. Należy jednak pamiętać o tym, że operator podnośnika musi spełniać określone wymagania, aby móc go obsługiwać.

 

Kto może obsługiwać podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy samojezdny, czyli wyposażony w podstawę jezdną z kołami albo z gąsienicami, może być obsługiwany jedynie przez osoby posiadające ważne uprawnienia, które nadawane są przez UDT – Urząd Dozoru Technicznego albo inny urząd posiadający taką samą moc do ich nadawania.

W celu otrzymania takich uprawnień należy przejść kurs na podesty ruchome i następnie zaliczyć egzamin przed komisją UDT. Dzięki temu otrzymuje się uprawnienia do obsługi tego typu maszyn. Są to uprawnienia terminowe nadawane na okres 5 lat, dlatego wymagają one regularnego odnawiania.

W przypadku podnośników, które montowane są na pojazdach, konieczne jest dodatkowo posiadanie prawa jazdy kategorii C – dla samochodów ciężarowych o masie wyższej niż 3,5 tony albo prawa jazdy kategorii B – dla samochodów o masie do 3,5 tony.

Wypożyczalnia AA Herkules organizuje kursy dla operatorów podnośników koszowych – zapraszamy do naszego ośrodka UDT-CERT w Katowicach!

Kto może wypożyczyć zwyżkę bez operatora?

Zwyżkę bez operatora może wypożyczyć praktycznie każdy Klient, który chce prowadzić prace wysokościowe. Może być to zarówno przedsiębiorstwo, jak i osoba prywatna.

Wynajem zwyżki bez operatora – jakie ma zalety?

Wynajem podnośnika koszowego bez operatora związany jest z wieloma zaletami, do których zaliczane są głównie:

 • Brak potrzeby korzystania z usług operatora,
 • Niższa cena w porównaniu z wynajmem z operatorem,
 • Możliwość skorzystania z obsługi zaufanych pracowników z uprawnieniami,
 • Większa elastyczność w prowadzeniu prac wysokościowych,
 • Prostsza wynajem długoterminowy podnośników.

Podnośnik nożycowy elektryczny

Genie GS 1932 micro dostępne na wynajem!

 • Maks. wys. robocza: 7,55 m

 • Maksymalny udźwig: 227 kg

 • Waga: ok. 1179 kg

Kiedy warto zdecydować się na wynajem podnośnika bez operatora?

Wypożyczenie podnośnika koszowego bez operatora może być bardzo dobrym rozwiązaniem w celu prowadzenia różnych prac wysokościowych, które odbywają się na zewnątrz i wewnątrz obiektów.

Przykładowe prace, które można wykonać podnośnikiem wynajętym bez operatora, to:

 1. Prace budowlane – prowadzone na placach budów oraz w obiektach, na przykład halach produkcyjnych,
 2. Prace wykończeniowe – malowanie, zabezpieczanie, montaż dekoracji i inne prace służące do wykończenia budynków, infrastruktury,
 3. Prace instalacyjne – montaż instalacji oświetleniowych, klimatyzacyjnych, chłodniczych, grzewczych i innych,
 4. Prace montażowe – montowanie systemów bezpieczeństwa, takich jak monitoring, alarmy i 
 5. innych systemów,
 6. Prace magazynowe – magazynowanie, kompletowanie zamówień, inwentaryzacje,
 7. Prace z zielenią – przycinka gałęzi, wycinka drzew i krzewów,
 8. Prace porządkowe – mycie okien, elewacji oraz inne prace na wysokości.

We wszystkich tych pracach mogą sprawdzić się różne modele podnośników koszowych wynajętych bez operatora – w AA Herkules oferujemy zróżnicowane podnośniki na wynajem, które pozwolą na prowadzenie ich bez problemów!

 

Wynajem podnośnika koszowego bez operatora – o czym trzeba pamiętać?

Jeśli chcesz zdecydować się na wynajem podnośnika koszowego bez operatora, koniecznie należy pamiętać o poniższych kwestiach:

Dobór odpowiedniego modelu

Należy dopasować go do rodzaju i miejsca prowadzonych prac. Przykładowo do wnętrz stosuje się podnośniki elektryczne, a na zewnątrz spalinowe. Należy też uwzględnić wysokość podnoszenia, zasięg, udźwig i wymiary podnośnika. Nasza wypożyczalnia doradza, jakie maszyny najlepiej nadają się do różnych zadań.

Uprawnienia do obsługi maszyny

Operator podnośnika musi legitymować się ważnymi uprawnieniami na zwyżki, co ma duże znaczenie dla bezpiecznej i sprawnej pracy na wysokości.

Koszty najmu podnośnika

Zależne są one przede wszystkim od wybranej maszyny, okresu najmu, a także miejsca jej dostawy. W celu sprawdzenia kosztów najmu zachęcamy do kontaktu z naszą wypożyczalnią.

Jeśli chcesz wynająć podnośnik koszowy bez operatora, zapraszamy już teraz do kontaktu z naszą wypożyczalnią AA Herkules!

 • Opublikowano: 25.04.2024

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń