Ramię JIB i JIB Plus w podnośnikach – co dają i czym się różnią?

Podesty z ramieniem JIB oraz JIB Plus umożliwiają jeszcze efektywniejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze prowadzenie prac na wysokości. W dzisiejszym wpisie piszemy o ramionach JIB wykorzystywanych w sprzęcie podnośnikowym!

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest ramie JIB;
  • W jaki sposób działają ramiona JIB;
  • Jakie są różnice między klasycznym JIB a ramieniem JIB Plus;
  • Jakie podnośniki zostały wyposażone w ramiona JIB.

 

Czym jest ramię JIB?

Ramię JIB wykorzystywane jest w podnośnikach oraz innych urządzeniach podnoszących. Jest rodzajem hydraulicznego wysięgnika z przegubami pozwalającego na uzyskanie dalszego zasięgu bocznego oraz precyzyjne pozycjonowanie kosza. Ramie JIB określane jest również jako przedłużenie ramienia, dodatkowy wysięgnik lub po prostu przegub zwyżki.

Ramiona JIB pozwalają na wydajną pracę nad różnymi przeszkodami, na przykład nad wykopami, ogrodzeniami, maszynami czy meblami. Nadają się one do używania w magazynach, halach przemysłowych, produkcyjnych, centrach handlowych, obiektach sakralnych i innych obiektach.

Jak działa ramię JIB w podnośniku?

Podnośniki wyposażone w ramię JIB umożliwiają dostęp do przestrzeni położonych poza obrysem urządzenia. Ramię osadzone jest na maszcie lub teleskopie, a jego kąt może być regulowany w płaszczyźnie pionowej. Ramie pozwala na pracę na wyższej oraz niższej wysokości niż wysokość samego masztu, czy też teleskopu podnośnika, stanowiąc jednocześnie jego przedłużenie i osobno sterowany element. Budowa ramienia JIB powoduje, że korzystający z niego użytkownik może ustawić kosz w optymalnej pozycji także, by dostać się do trudno dostępnych miejsc (także pomiędzy i nad przeszkodami).

Ramiona JIB i JIB Plus – czym się różnią?

Ramię JIB Plus można spotkać w modelach teleskopowych. Różni się ono od klasycznego JIB, ponieważ ma opcję, która polega na dodatkowej osi obrotu ramienia JIB. Oś obrotu ramienia oparta jest na przegubie zlokalizowanym w punkcie mocowania do teleskopu. Dzięki JIB Plus podnośnik z wysięgnikiem JIB zyskuje jeszcze większą funkcjonalnością i pozwala na pozycjonowanie kosza oraz ruch w kierunku teleskopu. W przypadku zwykłego JIB, ramie przymocowane zostało nieruchomo do teleskopu, bądź masztu podnośnika. Zwykłe JIB nie ma więc możliwości obracania całym ramieniem w płaszczyźnie poziomej.

porównanie ramion jib i jib plus

W jakich podestach ruchomych stosowane jest ramie JIB?

Obecnie ramiona JIB oraz JIB Plus stosowane są w podnośnikach koszowych o konstrukcji teleskopowej i masztowej.

Podnośniki z masztem doskonale nadają się do pracy w ograniczonych przestrzeniach ze względu na swoje kompaktowe wymiary i niezwykłą zwrotność – ramie JIB w ich przypadku pozwala precyzyjnie pozycjonować kosz w ograniczonych dostępnością miejsca strefach.  Często używane w pracach na wysokości podesty ze standardowym ramieniem JIB to przykładowo podesty masztowe Genie GR-26J, Manitou 100VJR.  Wysięg przedłużenia ramienia wynosi w nich nawet 3 metry, co pozwala na łatwe dostanie się do wielu przestrzeni. Ramię JIB znajduje się również w podnośniku masztowym JLG Toucan 12E Plus, przy czym zasięg boczny tego modelu wynosi aż 6,05 metra.

W przypadku podnośników teleskopowych ramie JIB jest standardem, który znajdziemy w prawie każdej zwyżce. Ulepszona wersja JIB Plus z dodatkową osią ruchu kosza dostępna jest wyłącznie w modelu Genie Z30/20N RJ (RJ to nowszy model Genie Z30).

Podsumowanie

Podnośnik z wysięgnikiem JIB jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy ważne jest dotarcie do trudno dostępnego miejsca. Jest to istotne, szczególnie podczas prowadzenia robót na wysokości z przeszkodami. JIB Plus to opcja do jeszcze bardziej wymagających użytkowników. Możliwość precyzyjnego sterowania koszem powoduje, że prace są wydajniejsze i bezpieczniejsze. Opcja wynajmu modeli z ramionami na atrakcyjnych warunkach, może znacząco przyśpieszyć czas realizacji wielu zadań.

Zapraszamy do kontaktu i zapytań dotyczących podnośników z ramionami JIB!

  • Opublikowano: 07.02.2023

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń