Podnośnik koszowy wyposażony w obracany korpus lub ramię umożliwia prowadzenie efektywniejszych prac wysokościowych. Obrót podnośnika zapewnia możliwość precyzyjnego pozycjonowania w kierunku często 360°, bez konieczności przejazdu maszyną. Przygotowaliśmy artykuł dotyczący wykorzystania osi obrotu w podnośnikach, do którego zapraszamy.
Czytają wpis dowiesz się:
- Jakie możliwości daje obrót podnośnika według własnej osi;
- Jak działa obrót wg osi w podnośnikach;
- W jakich modelach i rodzajach podnośników stosuje się obracane korpusy i ramiona;
- Gdzie i przy jakich pracach warto zdecydować się na podnośnik obrotowy;
Spis treści
Jakie możliwości daje obracany korpus w podnośniku?
Producenci mogą wyposażyć podnośniki koszowe w obracane części, takie jak korpusy, ramiona i kosze, co pozwala na ustawienie kosza w odpowiedniej pozycji względem miejsca prowadzenia prac. Pozwala to na ustawienie kosza w odpowiedniej pozycji względem miejsca prowadzenia prac. Zastosowanie obracanego korpusu podnośnika daje operatorowi dodatkowe możliwości, które są przewagą modeli z obracanym korpusem nad innymi.
Podnośnik “obrotowy” jest wyposażony w obracany korpus, który umożliwia precyzyjne sterowanie koszem oraz ułatwia dotarcie do konkretnej przestrzeni roboczej. Szeroka oś obrotu podnośnika sprawia, że można bardzo łatwo przemieszczać się pomiędzy różnymi przestrzeniami bez konieczności zmiany pozycji maszyny.
Kąta obrotu podnośnika, podawany jest stopniach. Największe możliwości daje podnośnik, który oferuje obrót wokół własnej osi w 360°. Niektóre maszyny np. Genie serii Z oferują obrót w zakresie 355°, który za sprawą możliwości przemieszczania kosza ramionami powoli pracować w obrębie 360°.
WAŻNE: Obrót w większości podnośników wymaga zastosowania punktu 0, przez co jest to tzw. obrót niekontynuowany. Co za tym idzie w większości modeli nie ma możliwości obracania wieżą/korpusem bez zatrzymania (wyjatek podaliśmy w dalszej części wpisu).
W jakich modelach oraz rodzajach podnośników dostępny jest obrót wg osi i jakie są osie obrotu?
Obrót podnośnika jest możliwy w wielu kilku rodzajach zwyżek. Poszczególne modele pozwalają natomiast na uzyskanie obrotu w różnym zakresie.
Modele teleskopowe i teleskopowo-przegubowe
Najszerszą grupę podnośników obrotowych stanowią podnośniki teleskopowe i teleskopowo-przegubowe. Są to maszyny z obrotowym korpusem, który jest jednocześnie przeciwwagę dla ramion, zakończonych koszem. Mowa tu o wszystkich modelach dostępnych w ofercie naszej wypożyczalni. Oś obrotu podnośnika może w tym przypadku wynosić do 360°. Obrót podnośnika jest możliwy zarówno w przypadku modeli elektrycznych, jak i spalinowych.
Modele gąsienicowe
W przypadku podnośników na gąsienicach, określanych także jako podnośniki typu pająk, możliwy jest obrót wokół osi całego ramienia. Podnośnik pająk nie ma obracanego korpusu, z przeciwwagą, a wyłącznie obracane ramie. Model gąsienicowy umożliwia dotarcie do niezbędnych przestrzeni w trakcie robót na wysokości, opierając ciężar o szeroko rozstawione podpory. W modelu Teupen LEO 23GT możliwy jest pełny obrót wokół własnej osi. Oś obrotu podnośnika wynosi tutaj 360°. W niektórych modelach dostępnych na rynku obrót może być mniejszy i wynosić 180 stopni.
Modele masztowe
Producenci montują obracane korpusy także w wybranych modelach masztowych, które są przeznaczone do ograniczonych przestrzeni. Są to np. Genie GR 26J (350°), Manitou 100VJR (355°), czy większy Toucan 12E Plus (345°).
W jakich miejscach sprawdzi się obracany korpus podnośnika?
Obrót podnośnika względem osi może mieć szczególne znaczenie podczas prowadzenia wielu prac wysokościowych. Pracownicy chętnie wykorzystują podnośniki z opcją obrotu do pracy zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków.
Najczęściej podnośnik obrotowy używany jest w pracach wymagających częstej zmiany pozycji kosza, w celu dostania się do konkretnych miejsc. Obrót umożliwia sprawne prowadzenie prac takich jak:
- montaże i serwis instalacji oświetlenia w hali,
- montaż systemów bezpieczeństwa,
- kontrola urządzeń znajdujących się na wysokości,
- prace pomiędzy regałami magazynów i sklepów,
- prace nad liniami produkcyjnymi (montaże i utrzymanie),
- prace w kościołach,
- mycie okien na wysokości,
- prace renowacyjne elewacji lub ścian wewnętrznych,
- przycinka gałęzi drzew lub krzewów.
Jeśli potrzebujesz podestu ruchomego wyposażonego w obracany korpus lub ramię, możemy Ci pomóc. W naszej wypożyczalni podnośników oferujemy pełną gamę nowoczesnych i sprawdzonych modeli od najlepszych marek.
Zachęcamy do kontaktu – pomożemy w doborze najlepszego modelu podnośnika i przywieziemy go na miejsce prac!