Oś wahliwa w podnośniku – czy i gdzie się sprawdzi?

Wykorzystanie osi wahliwej w podnośniku umożliwia wydajną i bezpieczną pracę w ciężkich warunkach. Podnośniki koszowe używane są w zróżnicowanych, wymagających miejscach, często tam, gdzie teren jest niewyrównany, czy nieutwardzony.  Zapraszamy do wpisu opisującego możliwości i zalety podnośników, których producenci zadbali o dodanie wahliwej osi w układzie zawieszenia.

Ze wpisu dowiesz się:

  • Czym dokładnie jest oś wahliwa;
  • Po co w podnośnikach dodaje się wahliwe osie;
  • W jakich podestach ruchomych stosuje się oś wahliwą;
  • Kiedy warto zdecydować się na podnośnik z osią wahliwą.

 

Oś wahliwa – co to jest?

Osią wahliwą określa się rodzaj części stosowanej w układach zawieszenia różnych maszynach, w tym także w podnośnikach. Oś ma na celu wyrównywanie obciążeń między osiami. Część ta dostosowuje pozycję kół w osi przedniej i tylnej do poziomu terenu, dzięki czemu maszyna może zachować właściwą stabilność i przyczepność.

CIEKAWOSTKA: W podnośnikach wykorzystuje się również blokadę osi wahliwej. Dzięki temu można zablokować jej ustawienie w aktualnym położeniu. W wyniku blokady osi wahliwej wszystkie koła stykają się z podłożem, dzięki czemu podnośnik zachowuje maksymalną stabilność, także na powierzchni o nachyleniu. Niemożliwe jest wtedy uruchamianie funkcji jazdy, a po opuszczeniu platformy blokada wyłącza się automatycznie.

Jakie jest zastosowanie osi wahliwej w podnośniku?

Jeśli podest ruchomy jest używany w miejscu, gdzie teren nie jest równy, polecamy wybór modeli posiadających właśnie oś wahliwą.

Wykorzystanie osi wahliwej w podnośniku umożliwia pracę na nierównych podłożach, nawet przy różnicy poziomów wynoszącej do 40 cm. Podnośnik z wahliwą osią może być wykorzystany podczas różnych zadań na nierównym, nieutwardzonym, czy nachylonym terenie. Dzięki osi wahliwej podnośnik może bez trudności wjeżdżać na niewielkie wzniesienia i zjeżdżać z nich, minimalizując jednocześnie możliwość przewrócenia się maszyny.

co to jest oś wahliwa

W jakich podnośnikach stosuje się wahliwą oś?

Oś wahliwa wykorzystuje się w różnych rodzajach podnośników. Producenci podestów uwzględniają osie wahliwe w większych modelach elektrycznych oraz spalinowych, w tym w nożycowych np. JLG M4069 oraz teleskopowo-przegubowych np. JLG M600JP, czy modelach Haulotte HA16 RTJ PRO oraz HA20 RTJ PRO.

Gdzie i do jakich prac wykorzystuje się zalety osi wahliwych:

  • na zewnętrznych placach budów (przy budowach hal, magazynów, galerii handlowych),
  • przy obiektach i inwestycjach infrastrukturalnych/drogowych,
  • w parkach i przestrzeniach miejskich (przy wycince drzew nad chodnikami, wymianie oświetlenia),
  • na posesjach prywatnych (do wszelkich prac np. dachach).

Kiedy warto wynająć podnośnik z osią wahliwą?

Oś wahliwa w podnośniku zapewnia większe bezpieczeństwo podczas prowadzenia prac wysokościowych szczególnie przy trudnych warunkach terenowych. Należy więc wcześniej zapoznać się z ukształtowaniem terenu, na którym zamierza się korzystać z maszyny i mieć je na uwadze wybierając model. Gdy zatem konieczne jest prowadzenie robót na wymagającym terenie, który jest nierówny, pagórkowaty, warto zdecydować się na podnośnik z wahliwą osią.

Jeśli chcesz wynająć podnośnik z osią wahliwą, skontaktuj się z naszą wypożyczalnią. Nasi pracownicy pomogą Ci w wyborze najlepszego sprzętu!

  • Opublikowano: 20.01.2023

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń