Wykorzystanie osi wahliwej w podnośniku umożliwia wydajną i bezpieczną pracę w ciężkich warunkach. Podnośniki koszowe używane są w zróżnicowanych, wymagających miejscach, często tam, gdzie teren jest niewyrównany, czy nieutwardzony. Zapraszamy do wpisu opisującego możliwości i zalety podnośników, których producenci zadbali o dodanie wahliwej osi w układzie zawieszenia.
Ze wpisu dowiesz się:
- Czym dokładnie jest oś wahliwa;
- Po co w podnośnikach dodaje się wahliwe osie;
- W jakich podestach ruchomych stosuje się oś wahliwą;
- Kiedy warto zdecydować się na podnośnik z osią wahliwą.
Spis treści
Oś wahliwa – co to jest?
Osią wahliwą określa się rodzaj części stosowanej w układach zawieszenia różnych maszynach, w tym także w podnośnikach. Oś ma na celu wyrównywanie obciążeń między osiami. Część ta dostosowuje pozycję kół w osi przedniej i tylnej do poziomu terenu, dzięki czemu maszyna może zachować właściwą stabilność i przyczepność.
CIEKAWOSTKA: W podnośnikach wykorzystuje się również blokadę osi wahliwej. Dzięki temu można zablokować jej ustawienie w aktualnym położeniu. W wyniku blokady osi wahliwej wszystkie koła stykają się z podłożem, dzięki czemu podnośnik zachowuje maksymalną stabilność, także na powierzchni o nachyleniu. Niemożliwe jest wtedy uruchamianie funkcji jazdy, a po opuszczeniu platformy blokada wyłącza się automatycznie.
Jakie jest zastosowanie osi wahliwej w podnośniku?
Jeśli podest ruchomy jest używany w miejscu, gdzie teren nie jest równy, polecamy wybór modeli posiadających właśnie oś wahliwą.
Wykorzystanie osi wahliwej w podnośniku umożliwia pracę na nierównych podłożach, nawet przy różnicy poziomów wynoszącej do 40 cm. Podnośnik z wahliwą osią może być wykorzystany podczas różnych zadań na nierównym, nieutwardzonym, czy nachylonym terenie. Dzięki osi wahliwej podnośnik może bez trudności wjeżdżać na niewielkie wzniesienia i zjeżdżać z nich, minimalizując jednocześnie możliwość przewrócenia się maszyny.
W jakich podnośnikach stosuje się wahliwą oś?
Oś wahliwa wykorzystuje się w różnych rodzajach podnośników. Producenci podestów uwzględniają osie wahliwe w większych modelach elektrycznych oraz spalinowych, w tym w nożycowych np. JLG M4069 oraz teleskopowo-przegubowych np. JLG M600JP, czy modelach Haulotte HA16 RTJ PRO oraz HA20 RTJ PRO.
Gdzie i do jakich prac wykorzystuje się zalety osi wahliwych:
- na zewnętrznych placach budów (przy budowach hal, magazynów, galerii handlowych),
- przy obiektach i inwestycjach infrastrukturalnych/drogowych,
- w parkach i przestrzeniach miejskich (przy wycince drzew nad chodnikami, wymianie oświetlenia),
- na posesjach prywatnych (do wszelkich prac np. dachach).
Kiedy warto wynająć podnośnik z osią wahliwą?
Oś wahliwa w podnośniku zapewnia większe bezpieczeństwo podczas prowadzenia prac wysokościowych szczególnie przy trudnych warunkach terenowych. Należy więc wcześniej zapoznać się z ukształtowaniem terenu, na którym zamierza się korzystać z maszyny i mieć je na uwadze wybierając model. Gdy zatem konieczne jest prowadzenie robót na wymagającym terenie, który jest nierówny, pagórkowaty, warto zdecydować się na podnośnik z wahliwą osią.
Jeśli chcesz wynająć podnośnik z osią wahliwą, skontaktuj się z naszą wypożyczalnią. Nasi pracownicy pomogą Ci w wyborze najlepszego sprzętu!