Waga podnośników i jej znaczenie przy wyborze modelu

Podnośniki koszowe są niezastąpionym narzędziem pracy w wielu branżach, takich jak budownictwo, konserwacja budynków czy przycinanie drzew. Są one wykorzystywane do wykonywania zadań na wysokościach, które są trudne do osiągnięcia za pomocą drabin czy rusztowań. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom podnośników koszowych oraz zwrócimy szczególną uwagę na znaczenie wagi maszyn w kontekście możliwości pracy, oraz transportu. Wykażemy także, ile ważą zarówno lekkie, jak i ciężkie maszyny. Zapraszamy!

Ze wpisu dowiesz się:

  • Jak ważna jest waga podnośnika koszowego dla bezpieczeństwa i wydajności pracy.
  • Wpływ wagi maszyny na transport, możliwość wykorzystania i mobilność podnośnika.
  • Kluczowe czynniki do rozważenia przy wyborze podnośnika koszowego.
  • Jak ograniczenia nośności podłoża wpływają na wybór modelu podnośnika.
  • O najlżejszych i najcięższych typach, a także modelach podnośników.

Kiedy waga podnośnika ma znaczenie?

Waga podnośnika ma szczególne znaczenie w kilku przypadkach:

  • w sytuacji ograniczonej nośności podłoża np. stropu, grząskiego gruntu;
  • konieczności transport i przetransportowań zwyżek na miejsce pracy samochodem dostawczym, przyczepką lub lawetą;
  • konieczności transportu podnośnika dźwigiem lub windą w miejscu pracy;
  • konieczności transportu cięższych materiałów podnośnikiem;
  • prac na zabytkowych lub bardzo drogich glazurach;
  • prac na terenie pochyłem lub nieutwardzonym i grząskim.

Dlaczego waga podnośnika koszowego jest ważna i na co wpływa?

Waga podnośnika koszowego ma wpływ na wiele aspektów bezpieczeństwa, wydajności  i możliwości pracy. Oto trzy główne powody, które wpływają na to, że waga podnośnika ma znaczenie oraz wskazania, dlaczego jest tak istotna.

Zależności innych parametrów od wagi podnośnika
Waga podnośnika wpływa na stabilność maszyny. Im większa waga, tym podnośnik może podnieść więcej, im mniejsza, tym mniejszy będzie udźwig i odporność np. na podmuchy wiatru (mniejsze modele często nie mogą pracować na wietrze). Warto pamiętać, że ciężkie podnośniki wywierają większe obciążenie na podłoże, co z kolei w skrajnych przypadkach może prowadzić do przewrócenia podnośnika. Dlatego pod kątem bezpieczeństwa kluczowe jest, aby wybrać podnośnik o odpowiedniej wadze, ale przede wszystkim dopasowany pod kątem danych warunków pracy.

Ograniczenia miejsca pracy
Wiele budynków ma ograniczenia konstrukcyjne, które wpływają na dopuszczalną masę całkowitą podnośnika. Przekroczenie tych limitów może prowadzić do uszkodzeń konstrukcji budynku lub innych elementów infrastruktury np. wind lub dźwigów. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić, jaka jest całkowita masa podnośnika i dopasować ją do norm obowiązujących na danym obiekcie szczególnie jeśli podnośnik miałby być transportowany za pomocą dodatkowych urządzeń.

Wymagania względem podłoża
Podłoże, na którym będzie pracował podnośnik koszowy, musi być odpowiednio przygotowane, aby uniknąć przewrócenia się maszyny lub uszkodzenia samego podłoża. Im większa waga podnośnika, tym większe wymagania dotyczące nośności podłoża. W przypadku prac na miękkim gruncie oprócz wymagań względem doboru odpowiedniej maszyny mogą być konieczne dodatkowe środki, takie jak rozkładanie płyt nośnych.

Podnośnik teleskopowy spalinowy

Wynajmij JLG 520AJ - nowość w AA HERKULES!

  • Maks. wys. robocza: 18,00 m

  • Maksymalny udźwig: 250 kg

  • Waga: ok. 7985 kg

Jakie podnośniki są najlżejsze?

Jeśli chodzi o wszystkie kategorie podnośników, najlżejszymi często okazują się podnośniki przewoźne na przyczepach. Do wyboru są jednak także modele na samochodach tzw. samojezdne, gdzie za wagę uznaje się masę całkowitą pojazdu. Ostatnia najbardziej zróżnicowaną grupę stanowią, podnośniki przejezdne.

Ile ważą najcięższe i najlżejsze podnośniki przejezdne?

Najlżejsze podnośniki w swoich kategoria
Zestawienie najlżejszych podnośników przejezdnych jest istotne z racji tego, że sami często nas o nie pytacie. Najlżejsze podnośnik w naszej ofercie to nożycowe elektryczne modele Genie GS1330 micro (885 kg) i bratni mu model GS1430M, który waży tylko 15 kg więcej. Jeśli chodzi o modele masztowe mamy Genie GR15 ważące jedynie 1000 kg. Trzecie miejsca należy do grupy pająków i modelu JLG X15J PLUS o masie 1910 kg. Zaraz za podium znajduje się grupa elektrycznych modeli teleskopowych i NiftyLift HR12, ważące 3100 kg. Stawkę najlżejszych podnośników zamykają modele spalinowe — z nożycowych podestów spalinowych to Haulotte 12DX Compact o masie 4080 kg, a z teleskopowo-przegubowych najlżejszym modelem jest Haulotte HA16 RTJ PRO o masie 6650 kg (nie taki znowu lekki). 🙂

Najcięższe podnośniki
Najcięższe modele należą do grup modeli teleskopowo-przegubowych spalinowych oraz spalinowych nożycowych. Z racji tego, że nikt celowo nie szuka najcięższego podnośnika, nie będziemy wymieniać tutaj konkretnych maszyn.  Co do zasady jednak im cięższe modele, tym w przypadku maszyn teleskopowo przegubowych dalsze zasięgi, a w modelach nożycowych zasięgi oraz zwiększone udźwigi.

Zależność pomiędzy wagą a wysokością podnośnika
Najlepszy współczynnik osiąganych wysokości do wagi, cechuje grupę modeli na gąsienicach. Zwyżki te przy wadze około 2 ton pozwalają pracować na wysokości do 15 metrów, a przy niewiele większej wadze 3 ton, do nawet 23 metrów — to rekordziści wybierani do prac w zabytkowych kamienicach, kościołach i galeriach handlowych. Dużą grupę lekkich i kompaktowych maszyn z wysokim współczynnikiem wysokości do wagi stanowią podnośniki o konstrukcji masztowej — mowa o przedziale wagowym od 1 tony do 2,5 tony. Trzecie w stosunku wagi do proponowanych zasięgów są modele nożycowe zasilane elektrycznie, za nimi są elektryczne modele teleskopowe z przegubami. Najsłabiej w zestawieniu wagowo-zasięgowym wypadają modele spalinowe zarówno  w nożycowej, jak i wersji teleskopowo-przegubowej.

CIEKAWOSTKA: Modele teleskopowo przegubowe potrafią ważyć, od kilku do kilkunastu ton więcej, niż modele na gąsienicach oferujące te same wysokości. Jest to związane z zastosowaniem podpór i zwiększona powierzchnią rozkładu nacisku na podłoże!

cta wynajem

Dlaczego masa i mobilność są kluczowe

Masa całkowita podnośnika koszowego wpływa na jego stabilność, mobilność i wymagania dotyczące podłoża. Należy wybrać podnośnik o odpowiedniej masie całkowitej, aby spełnić wymagania bezpieczeństwa i konstrukcyjne obiektu, na którym będzie pracować.

Mobilność podnośnika koszowego jest ważna zarówno podczas transportu, jak i podczas pracy na miejscu. Lepsza mobilność oznacza większą elastyczność w wykonywaniu zadań na różnych miejscach i w różnych warunkach. Przy wyborze podnośnika warto zwrócić uwagę na jego łatwość transportu, zwrotność, szybkość przemieszczania się, czy punkty do transportu innymi maszynami.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego podnośnika koszowego nie ogranicza się tylko do analizy jego specyfikacji technicznych, lecz wymaga głębszego zrozumienia zależności w tym przypadku między wagą, a warunkami pracy. Należy wziąć pod uwagę nie tylko same parametry maszyny, ale także specyfikę miejsca pracy, w tym ograniczenia infrastrukturalne i wymogi bezpieczeństwa. Odpowiedni dobór wagi podnośnika jest kluczowy dla zapewnienia bezpiecznego i efektywnego działania, minimalizując ryzyko awarii oraz uszkodzeń zarówno maszyny, jak i otoczenia. Tym samym, artykuł stanowi przewodnik, który pomoże Państwu w zrozumieniu, jak ważna jest świadoma decyzja o wyborze podnośnika koszowego, dostosowanego do konkretnych wymogów i warunków pracy.

  • Opublikowano: 28.11.2023

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń