Podnośnik mobilny: praca w obrębie danej i różnych lokalizacji 

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesowym, przedsiębiorstwa poszukują różnych sposobów na zwiększenie wydajności i redukcję kosztów. Jednym ze sposobów osiągnięcia tych celów jest podnośnik mobilny, który ułatwi prace na wysokościach i dostosuje się do różnych potrzeb biznesowych. Poniżej przedstawiamy jak podnośniki mobilne mogą przyczynić się do optymalizacji pracy w Twojej firmie, wskazujemy rodzaje podnośników mobilnych dostępnych na rynku i pomagamy w doborze sprzętu do miejsca prac.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie zalety idą wraz z wykorzystaniem podnośników mobilnych
  • Czym różni się podnośnik mobilny samojezdny od przejezdnego
  • Poznasz porównanie obu modeli ze względu na zastosowanie i kluczowe cechy
  • i wiele więcej!

 

Zalety korzystania z podnośników mobilnych

Podnośniki mobilne stały się nieodłącznym elementem wielu branż, przynosząc ze sobą całą gamę korzyści. Te innowacyjne maszyny nie tylko ułatwiają prace na wysokościach, ale także wpływają na poprawę bezpieczeństwa i efektywności realizowanych zadań. W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze zalety korzystania z podnośników mobilnych, które przekonują przedsiębiorców do ich wyboru.

Zwiększenie wydajności

Podnośniki mobilne mogą znacząco zwiększyć wydajność pracowników, umożliwiając szybkie i łatwe dotarcie do miejsca pracy, szczególnie na wysokościach. Dzięki nim pracownicy mogą skupić się na wykonywaniu swoich zadań, zamiast tracić czas na ustawianie drabin czy rusztowań.

Elastyczność i dostosowanie

Różne modele podnośników mobilnych oferują różnorodne możliwości dostosowania do specyficznych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Możliwość regulacji wysokości oraz łatwość przemieszczania sprawiają, że są one idealnym rozwiązaniem dla różnych branż, takich jak budownictwo, magazynowanie czy produkcja.

Zwiększone bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem każdego miejsca pracy, a podnośniki mobilne są zaprojektowane tak, aby minimalizować ryzyko wypadków. Stabilna konstrukcja, wygodna platforma umożliwiająca pewne podparcie i zabezpieczenia sprawiają, że prace na wysokościach z podnośników są najbezpieczniejszą opcją dla pracowników.

Oszczędność kosztów

Zastosowanie podnośników mobilnych może prowadzić do znacznej oszczędności kosztów. Pozwoli także na eliminację potrzeby wynajmu i rozstawienia rusztowań lub zatrudniania dodatkowych pracowników do realizacji zadań na wysokościach. Ponadto efektywność i oszczędność czasu przy realizacji prac wysokościowych przekładają się na lepszą rentowność realizowanych projektów.

Dostępność i szeroka oferta na rynku

Podnośniki mobilne są szeroko dostępne, a dzięki różnorodności modeli i typów, każda firma może znaleźć rozwiązanie idealne dla swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz podnośnika nożycowego, teleskopowego czy przegubowego, z pewnością znajdziesz odpowiedni sprzęt, dopasowany do wykonania konkretnej pracy.

podnośniki mobilne zalety

Podnośnik mobilny samojezdny vs podnośnik mobilny przejezdny

Podnośniki mobilne przejezdne (wolnobieżne):

  • Modele z własnym podwoziem i wolnobieżnym napędem, takie jak podnośniki nożycowe mobilne, teleskopowe, pająk i podnośniki masztowe.
  • Prace na różnych wysokościach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, np. konserwacja, mycie okien, prace budowlane.
  • Mogą poruszać się tylko na wolnych prędkościach i są przeznaczone do pracy w różnych lokalizacjach na terenie danej budowy lub obiektu.
  • Łatwość manewrowania i pozycjonowania kosza.

Podnośniki mobilne samojezdne (na samochodach):

  • Montowane do podwozi samochodów, zazwyczaj umożliwiające pracę na większych wysokościach.
  • Używane głównie na zewnątrz do prac na dużych wysokościach, np. konserwacja linii energetycznych, przycinanie drzew, montażu banerów reklamowych.
  • Możliwość szybkiego przemieszczania się między lokalizacjami dzięki samochodowemu podwoziu.
  • Szybkość przemieszczania pomiędzy różnymi lokalizacjami, możliwość dostępu do trudno dostępnych miejsc.

Podnośnik nożycowy elektryczny

Genie GS 1932 micro dostępne na wynajem!

  • Maks. wys. robocza: 7,55 m

  • Maksymalny udźwig: 227 kg

  • Waga: ok. 1179 kg

Porównanie modeli

KategoriaPodnośniki Mobilne PrzejezdnePodnośniki Mobilne Samojezdne
Kluczowe cechyModele z własnym podwoziem i wolnobieżnym napędem.Montowane do podwozi samochodów.
PrzykładyPodnośniki nożycowe, teleskopowe, pająki, masztowe.Podnośniki montowane na samochodach.
ZastosowanieWewnątrz i/lub na zewnątrz budynków; różne prace na wysokości.Głównie na zewnątrz.
MobilnośćNiskie prędkości. Dostosowanie do prac na określonym obszarze.Szybkie przemieszczanie między oddalonymi lokalizacjami (kilka punktów na terenie miasta).
ZaletyŁatwość manewrowania. Opcja precyzyjnego pozycjonowania kosza zależnie od modelu.Szybkość i elastyczność w przemieszczaniu się.

 

Dobór mobilnych podnośników przejezdnych

Rodzaj PodnośnikaZastosowaniaZaletyWadyDostępne modeleMaksymalna Wysokość
Podnośnik nożycowy mobilnyWewnątrz i/lub zewnątrz tam, gdzie można podjechać bezpośrednio pod miejsce pracyDuża powierzchnia robocza, zwiększony udźwig, opcja wyboru kompaktowych lub dużych modeliOgraniczony zasięg boczny i wysokości.Elektryczne i spalinoweDo kilkunastu metrów
Podnośnik mobilny teleskopowo przegubowyWewnątrz i/lub zewnątrz, uniwersalne, opcja pracy nad i pomiędzy przeszkodamiDuży zasięg (wysokość oraz boczny), stabilność, precyzyjne sterowanie koszem i opcja obrotu ramieniem w wielu kierunkach bez konieczności przejazdu, opcja wyboru małych i dużych modeliUdźwigi do 250 kg, max 2 osoby w koszu.Elektryczne i spalinoweDo kilkudziesięciu metrów
Podnośnik mobilny typu pająkWewnątrz i/lub zewnątrz, trudny teren oraz zabytki, opcja pracy nad i pomiędzy przeszkodamiDuży zasięg (wysokość oraz boczny), gąsienicowy napęd z nakładkami, stosunek zasięgów do wagi, opcja pracy przy uskokach terenu, kompaktowe rozmiaru po złożeniuUdźwigi do 230 kg, max 2 osoby w koszu.Elektryczno-spalinowe (opcja zmiany)Do kilkudziesięciu metrów
Podnośnik mobilny masztowyGłownie we wnętrzach, opcja praca w wąskich pomieszczeniachLekkość, kompaktowe wymiary, opcja transportu w windachOgraniczony zasięg bocznyElektryczneDo kilkunastu metrów

Wnioski: Podnośnik mobilny nożycowy będzie najlepszy, jeśli zależy Ci na dużym udźwigu i wielkości obszaru roboczego. Przy wyborze trzeba jednak pamiętać o konieczności zapewnienia podjazdu pod miejsce pracy. Modele teleskopowe pozwolą pracować z dalekim zasięgiem bocznym, także nad i pomiędzy przeszkodami podobnie jak pająki, przy czym te drugie są zdecydowanie lżejsze i dodatkowo mogą pracować na stromych zboczach i przy uskokach terenu. Modele masztowe sprawdzą się w ograniczonych przestrzeniach. W przypadku każdego z typów warto pamiętać o doborze konkretnego modelu w zależności od potrzeb względem osiąganych wysokości oraz udźwigu.

Podsumowanie

Podnośniki mobilne stanowią kluczowy element optymalizacji prac na wysokościach w wielu przedsiębiorstwach. Dzięki nim firmy mogą zwiększyć wydajność, bezpieczeństwo, a także znacząco obniżyć koszty operacyjne. Wybór odpowiedniego podnośnika mobilnego zdecydowanie wpływa na sukces przedsiębiorstwa.

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, dokładnie przeanalizuj potrzeby biznesowe oraz dostępne opcje. Odpowiednio dobrany podnośnik mobilny może być kluczowym narzędziem. Przyczyni się on do skrócenia czas realizacji prac, zwiększenia bezpieczeństwa pracowników oraz realizacji kolejnych celów biznesowych.

  • Opublikowano: 05.10.2023

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń