Wózek nożycowy przy realizacji instalacji fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia produkcję energii elektrycznej z promieniowania docierającego na Ziemię ze Słońca. Dzisiaj fotowoltaika jest jedną z najszybciej rozwijających się branż wykorzystujących OZE – Odnawialne Źródła Energii. Aby zamontować panele fotowoltaiczne i inne wyposażenie potrzebne do własnego wytwarzania prądu, konieczne są prace na wysokości. W ich prowadzeniu może pomóc wózek nożycowy!

Z artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób przeprowadza się instalacje paneli fotowoltaicznych
  • Jakie maszyny można do tego wykorzystać
  • Poznasz rodzaje podnośników idealnie pasujących do tego typu prac
  • Na co zwrócić uwagę podczas montażu paneli z wykorzystaniem podnośnika koszowego

 

Jak odbywa się montaż instalacji fotowoltaicznej?

Aby można było skorzystać z instalacji fotowoltaicznej, konieczny jest montaż paneli fotowoltaicznych na zewnątrz w dobrze nasłonecznionym miejscu. To one odbierają promieniowanie Słońca i następnie przekształcają je na energię elektryczną.

Najczęściej panele fotowoltaiczne lokalizowane są na dachach budynków. Również istnieje możliwość ich montażu paneli na konstrukcjach naziemnych oraz na elewacjach budynków. Montaż fotowoltaiki wymaga zatem prac na wysokości, które powinny odbywać się z zachowaniem zasad BHP.

 

Do zamontowania paneli fotowoltaicznych oraz innych elementów instalacji stosuje się różne metody, do których zaliczane są:

  • Montaż z dachu – pracownicy wchodzą wtedy na dach budynku i wykonują montaż, stojąc na nim. Powinni oni korzystać wtedy z indywidualnych środków ochronnych zabezpieczających przed upadkiem z wysokości jak szelki bezpieczeństwa.
  • Montaż za pomocą podnośnika – urządzenie to pozwala na łatwe dostanie się na wysokość z poziomu ziemi, co znacznie ułatwia dostęp na dach. Również podnośniki pozwalają na łatwy montaż paneli na elewacji i konstrukcjach wolnostojących.

 

Jaki rodzaj podnośników sprawdzi się do montażu fotowoltaiki?

Podczas montażu fotowoltaiki najczęściej stosuje się wózki nożycowe lub teleskopowo-przegubowe. Poniżej prezentujemy główne różnice pomiędzy tymi dwoma maszynami:

Wózki nożycowe

Podnośnik tego typu określany jest też jako wózek nożycowy platformowy. To rodzaj urządzenia wyposażonego w nożycową platformę, na której może zmieścić się kilku pracowników jednocześnie. Może mieć też wysuwane podesty boczne.

Wózek nożycowy charakteryzuje się dużą platformą o wysokim udźwigiem, dlatego dzięki niemu można podnosić również panele fotowoltaiczne i inne elementy instalacji, a także przeznaczone do jej montażu narzędzia.

Do prac z fotowoltaiką można zastosować wózek nożycowy elektryczny lub spalinowy, ponieważ prace odbywają się na zewnątrz. Należy pamiętać o tym, że wózki nożycowe przejezdne wyposażone w napęd spalinowy mogą przemieszczać się również po nierównych nawierzchniach.

Te parametry powodują, że podnośniki nożycowe są najczęściej wybierane podczas prac z fotowoltaiką.

wózek nożycowy przykład przykład wykorzystania

Podnośniki teleskopowo-przegubowe

Teleskopowo-przegubowe podnośniki wyróżniają się większym zasięgiem bocznym w stosunku do podnośników nożycowych.

Podczas gdy podnośniki nożycowe platformowe charakteryzują się dużą powierzchnią platformy, modele teleskopowo-przegubowe mają mniejszy kosz o niższym udźwigu. Pozwalają na pracę nad przeszkodami, na przykład nad ogrodzeniami lub wykopami.

Podobnie jak modele nożycowe są one dostępne w wariantach z napędem spalinowym i elektrycznym.

 

Montaż fotowoltaiki z użyciem podnośnika koszowego – na co zwrócić uwagę?

Wybierając podnośnik do montażu fotowoltaiki, należy zwrócić uwagę na poniższe parametry:

  • Maksymalna wysokość podnoszenia – dopasowana do wysokości dachu lub innego miejsca, gdzie planuje się prace,
  • Wielkość platformy oraz jej udźwig – gdy z urządzenia ma korzystać kilka pracowników jednocześnie i planuje się podnosić nim panele fotowoltaiczne i inne wyposażenie,
  • Rodzaj napędu – urządzenia z elektrycznym silnikiem sprawdzają się do prowadzenia robót na równych i utwardzonych terenach, natomiast z silnikiem spalinowym, napędem 4×4 i trenowym ogumieniem może pracować również na nierównym gruncie.

AA Herkules – wózki nożycowe wynajem – skorzystaj z oferty naszej wypożyczalni i wynajmij podnośnik przeznaczony do montażu instalacji fotowoltaicznej!

  • Opublikowano: 04.11.2022

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń