Możliwość przejazdu podnośnika przez drzwi lub inne ciasne miejsca to duża zaleta i bardzo często decydująca cecha przy jego doborze. Jakie maszyny mogą bez problemów zmieścić się w standardowych drzwiach? Poznaj wąskie podnośniki i ich zastosowanie!
W artykule dowiesz się:
- Do jakich prac można wykorzystać wąski podnośnik koszowy
- Które modele podnośników posiadają najwęższą szerokość
- Który wąski podnośnik koszowy wybrać do prac wysokościowych
- Sprawdź więcej informacji poniżej!
Spis treści
Kiedy potrzebny jest wąski podnośnik?
Wąski podnośnik niezbędny jest wtedy, gdy podczas transportu do miejsca prowadzenia prac wysokościowych musi on pokonać ograniczone przestrzenie. Z tego powodu największą przeszkodą dla podnośników są drzwi, które uniemożliwiają przejazd szerszych od nich maszyn.
Standardowa szerokość skrzydła w przypadku drzwi wewnątrz domów oraz w innych obiektach to 80 cm albo 90 cm. Spotykane są również drzwi wewnętrzne o innych szerokościach, które w świetle przejścia mają 70 cm czy 100 cm. Z kolei dla drzwi zewnętrznych szerokość to zwykle 90 cm lub 100 cm.
Gdy zatem przejazd przez drzwi jest konieczny do wykonania prac wysokościowych, kluczowe jest zastosowanie podnośnika, którego szerokość nie będzie większa od szerokości światła drzwi, aby mógł on bezpiecznie przez nie przejechać.
Wąskie podnośniki – gdzie stosowane są najczęściej?
Wybór wąskiego podnośnika koszowego jest konieczny w tych obiektach, które wyposażone są w drzwi uniemożliwiające przejazd szerszego urządzenia.
Przede wszystkim wąskie podnośniki używane są podczas prac w miejscach jak:
- Obiekty mieszkalne (domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne),
- Galerie handlowe, sklepy,
- Punkty usługowe,
- Biurowce,
- Niektóre magazyny,
- Obiekty noclegowe,
- Obiekty zabytkowe.
Wąskie podnośniki mogą być transportowane w windach osobowych, gdy tylko pozwalają na to ich wymiary, waga podnośnika oraz udźwig windy.
Jaką szerokość ma najwęższy podnośnik koszowy?
Aby umożliwić przejazd przez drzwi, producenci podnośników zaprojektowali modele, które pozwalają na łatwe pokonanie takiej przeszkody.
Najwęższy podnośnik koszowy bez problemów zmieści się w świetle standardowych drzwi wewnętrznych mających 80 cm lub 90 cm i pozwoli na bezpieczny przejazd bez ryzyka uszkodzenia ościeżnicy.
W przypadku, gdy mamy zamontowane ościeżnice często wybierany do prac w ograniczonych przestrzeniach jest podnośnik nożycowy elektryczny Genie GS 1330 Micro ma szerokość jedynie 0,78 m i pozwala na prowadzenie czynności na wysokości do 5,90 m.
Gdy nie został wykonany montaż ościeżnic oraz w drzwiach o szerokości 90 cm bez problemów zmieszczą się nożycowe podnośniki elektryczne jak Genie GS 1932, Genie GS 2032, Genie GS 2632 oraz Genie GS 3232, których szerokość transportowa wynosi 0,81 m. Modele te różnią się pomiędzy sobą maksymalną wysokością roboczą, która wynosi odpowiednio 7,80 m dla Genie GS 1932, 8,10 m dla modelu Genie GS 2032, 9,92 m dla Genie GS 2632 oraz 11,50 m dla Genie GS 3232.
Do wąskich podnośników zaliczane są również inne rodzaje maszyn, w tym podnośnik na gąsienicach (pająk) Teupen LEO18GT o szerokości transportowej 0,78 m i wysokości roboczej aż 18,30 m, a także podnośniki masztowe, w tym Genie GR 15 z szerokością jedynie 0,75 m i wysokością roboczą 6,52 m oraz Genie GR 20 o szerokości 0,80 m z wysokością do 8,02 m.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wąskiego podnośnika?
Wybierając wąski podnośnik, który ma przejeżdżać przez drzwi, poza jego szerokością należy również wziąć pod uwagę kilka innych istotnych kwestii:
Wysokość transportowa podnośnika
Aby dobrać właściwy wąski podnośnik, który ma przejechać przez drzwi, nie można zapominać o sprawdzeniu jego wysokości. Standardowa wysokość skrzydła drzwiowego to zwykle od 210 cm do 240 cm, dlatego należy również uwzględnić ten wymiar przy poszukiwaniu odpowiednich modeli.
Warto wskazać, że wybrane podnośniki wyposażone są w składane albo demontowane barierki, co pozwala na zredukowanie ich wysokości.
Maksymalna wysokość robocza i zasięg
Wysokość roboczą należy dopasować w zależności od wysokości, na której planuje się prowadzenie robót. Wtedy, gdy podnośnik ma pracować nad przeszkodą, należy też uwzględnić jego zasięg boczny.
Rodzaj napędu i ogumienie
Gdy sprzęt ma być użytkowany we wnętrzu, musi być wyposażony w napęd elektryczny, który nie emituje spalin. W przypadku wykończonych nawierzchni warto pamiętać także o szarym ogumieniu które zapobiegnie powstaniu zabrudzeń.
Chcesz wynająć wąski podnośnik, który bez trudności zmieści się w drzwiach? Skontaktuj się z naszą wypożyczalnią, aby skorzystać z najlepszej oferty wynajmu!