Remonty kościołów oraz ich rewitalizacje są często bardzo wymagające i skomplikowane, szczególnie wtedy, gdy odbywają się w obiektach zabytkowych. Do prowadzenia prac na wysokości najlepiej wykorzystać wtedy specjalistyczny sprzęt, taki jak podnośniki koszowe.
Czytając wpis przekonasz się:
- dlaczego w przypadku remontów i rewitalizacji obiektów skaranych podnośniki wykorzystuje się od lat,
- do czego wykorzystywane są podnośniki w przypadku obiektów sakralnych;
- jaki podnośnik będzie najlepszym wyborem do kościoła, a jaki do prac na zewnątrz,
- na co zwrócić uwagę dobierając model do prac w kościele,
- w jakich miejscach i przy jakich pracach podnośniki z floty AA Herkules wykorzystywane były dotychczas.
Spis treści
Dlaczego warto wykorzystać podnośnik do remontu kościoła?
Strzeliste wieże z dzwonnicami, wysokie stropy, kolorowe witraże i misterne ołtarze – to tylko kilka charakterystycznych cech obiektów sakralnych.
Ze względu na specyfikę architektury sakralnej, gdy konieczny jest przykładowo remont sanktuarium albo rewitalizacja kościoła, niezbędne jest zastosowanie sprzętu, który szybko dotrze w potrzebne miejsca i jednocześnie nie będzie powodował zagrożenia dla obiektu.
W rej roli najlepiej sprawdzają się podnośniki koszowe, które nazywane są także zwyżkami lub podestami ruchomymi. Podnośniki to maszyny wyposażone w unoszone kosze, z których można prowadzić prace wysokościowe. Są samobieżne, dzięki czemu mogą dojechać w odpowiednie miejsce, a ich kompaktowe warianty bardzo dobrze sprawdzają się również w ograniczonych przestrzeniach.
Do jakich prac w kościele można wykorzystać podnośnik?
Podnośniki to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu, które mogą być wykorzystane w wielu obiektach sakralnych, między innymi w katedrach, bazylikach, kościołach, kaplicach, cerkwiach, klasztorach czy w sanktuariach.
Podnośnik w kościele może być zastosowany do wielu robót. Za jego pomocą możliwe są zarówno remonty kościołów odbywające się na zewnątrz, jak i rewitalizacje obiektów sakralnych od wewnątrz.
Z użyciem podnośnika można przeprowadzić poniższe prace w kościołach:
- Malowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych (w niektórych przypadkach wyłączając malowanie natryskowe),
- Odnawianie i malowanie fresków,
- Renowacje ołtarzy,
- Naprawa organów,
- Montaż, naprawa i wymiana oświetlenia,
- Naprawa i montaż witraży kościelnych oraz okien,
- Montaż i naprawa ogrzewania,
- Instalacja systemów bezpieczeństwa, na przykład PPOŻ, monitoringu,
- Prace dekarskie – kładzenie i renowacje dachów,
- Montaż i wymiana innych elementów wyposażenia kościoła.
Jaki podnośnik do kościoła będzie najlepszy?
Zacznijmy od tego, że podnośniki wykorzystuje się w obiektach sakralnych różnego typu, są to kościoły, kaplice, cerkwie, meczety, synagogi. Do kategorii podnośników koszowych przeznaczonych do obiektów sakralnych zaliczane są różne urządzenia pod kątem ich budowy. Jakie maszyny najlepiej sprawdzają się w obiektach sakralnych?
Najczęściej remont kościoła prowadzony jest z wykorzystaniem podnośników typu pająk. To maszyny o lekkiej konstrukcji na gąsienicach, które mogą przejeżdżać przez różne przeszkody i chronią wrażliwe nawierzchnie o niskiej nośności za pomocą specjalnych gumowych nakładek. Dzięki temu dobrze zabezpieczają posadzki w kościołach, a ich teleskopowe ramiona umożliwiają łatwe dotarcie do wielu miejsc, na przykład pozwalają na pracę nad ławkami bez konieczności ich przestawiania.
Rewitalizacja kościoła może być wykonana z użyciem innych typów podnośników, często są to maszyny teleskopowo-przegubowe, nieco rzadziej nożycowe i masztowe.
Podnośniki przeznaczone do użycia wewnątrz obiektów są wyposażone w silniki elektryczne, dzięki czemu nie emitują spalin i są bardzo ciche. Na zewnątrz natomiast wykorzystuje się częściej zwyżki spalinowe.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze podnośnika do kościoła?
Wybór odpowiedniego rodzaju podnośnika do wykorzystania w obiekcie sakralnym wymaga uwzględnienia paru kluczowych czynników.
Pod uwagę bierze się poniższe parametry:
- Wymagana wysokość podnoszenia oraz zasięg boczny podnośnika – w zależności od miejsca prowadzenia prac, możliwości przestawienia ławek, wysokość sklepienia sufitu.
- Udźwig podnośnika – dobierany zależnie od ciężaru ładunków, jakie należy podnieść,
- Wymiary podnośnika – są szczególnie ważne, gdy podnośnik ma przejechać przez drzwi, korytarze, alejki pomiędzy ławkami,
- Podwozie podnośnika – na zabytkowe, delikatne posadzki o niskiej nośności zaleca się podnośniki na gąsienicach, które zabezpieczą glazurę.
Wysokiej klasy podnośniki, które mogą być wykorzystane do remontów obiektów sakralnych, dostarcza nasza wypożyczalnia AA Herkules. Zapraszamy do kontaktu – pomożemy w doborze najlepszego sprzętu i dostarczymy go na miejsce!
Kościoły i prace, przy których mogliście zobaczyć nasze podnośniki to m.in.:
- Remont klasztoru w Lubiążu (Opactwo Cystersów w Lubiążu);
- Remont zabytkowego kościoła św. Zygmunta i św. Jadwigi w Rzymskokatolickiej Parafii w Kędzierzynie-Koźlu;
- Budowa kościoła w Parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa w Sokolnikach;
- Parafia rzymskokatolicka św. Maksymiliana Kolbego w Gardawicach koło Orzesza;
- Parafia rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Chrzanowie;
- Bazylika pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej;
- Kościół najświętszej Matki Boskiej Ostrobramskiej w Krakowie.
Remonty kościołów z podnośnikami — galeria: