Podnośniki koszowe, nazywane także zwyżkami albo podestami ruchomymi, to maszyny, dzięki którym można łatwo prowadzić prace wysokościowe bez potrzeby korzystania z drabin i rusztowań. Dzisiaj na rynku znajduje się szeroka gama podnośników koszowych różnych marek. Jakie z nich zasługują na szczególną uwagę? Oto przegląd najlepszych producentów i modeli!
Spis treści
Wybór podnośnika koszowego – kryteria oceny producentów i modeli
Dobór właściwego podnośnika koszowego do prac prowadzonych na wysokości to podstawa. Przy ocenie producentów podestów ruchomych oraz oferowanych przez nich modeli należy zatem uwzględnić szereg czynników, które będą przekładały się na eksploatację maszyn.
Przy wyborze producenta podnośnika koszowego warto wziąć pod uwagę poniższe kwestie:
- Zakres dostępnych modeli – obecnie w użyciu znajduje się kilka typów podnośników, w tym podnośniki nożycowe, przegubowo-teleskopowe, masztowe, na gąsienicach. W pierwszej kolejności należy zatem zwrócić uwagę na dostępne warianty oraz ich parametry techniczne.
- Jakość i niezawodność – sprzęt powinien być wykonany z użyciem wytrzymałych materiałów i podzespołów, które gwarantują jego trwałość, odporność na czynniki zewnętrzne i ciągłość pracy w zróżnicowanych warunkach.
- Innowacyjność – podnośnik powinien wykorzystywać nowoczesne rozwiązania, dzięki którym jego użytkowanie jest wygodniejsze, wydajniejsze i bezpieczniejsze, na przykład intuicyjne w obsłudze systemy sterowania, mały promień skrętu.
- Bezpieczeństwo – podczas pracy na wysokości zachodzi podwyższone ryzyko wypadków, dlatego dobra zwyżka powinna posiadać systemy bezpieczeństwa, na przykład czujniki przechyłu, system opuszczania awaryjnego, sygnały dźwiękowe.
- Serwis i wsparcie – dzięki nim można liczyć na szybką i sprawną pomoc w razie pojawienia się problemów z podnośnikiem.
Top producenci podnośników koszowych
Obecnie na polskim rynku dostępne są maszyny wielu producentów podnośników ruchomych. Wśród najpopularniejszych znajdują się poniższe firmy:
JLG Industries
Ta amerykańska firma jest jednym ze światowych liderów w produkcji sprzętu podnośnikowego już od 1969 roku. Jej urządzenia wykorzystywane są w wielu krajach i cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników.
Popularne modele:
- JLG Toucan 12E Plus – podnośnik masztowy z silnikiem elektrycznym, o maksymalnej wysokości roboczej 12,65 m i zasięgu bocznym do 6,05 m, który nadaje się do pracy wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.
- JLG M4069 – podnośnik nożycowy z silnikiem elektrycznym, o maksymalnej wysokości roboczej 14,20 m, wyposażony w wysuwany pomost o długości 0,91 m powiększający jego zasięg boczny.
- JLG M600 JP – podnośnik przegubowo-teleskopowy z silnikiem elektrycznym, o maksymalnej wysokości roboczej 20,39 m i zasięgu bocznym do 13,54 m, dzięki czemu może z łatwością dosięgnąć do oddalonych przestrzeni.
Genie Industries
Firma Genie została założona w 1966 roku i od tego czasu zajmuje się produkcją różnych modeli podnośników koszowych używanych w wielu gałęziach przemysłu na całym świecie.
Popularne modele:
- Genie GR 15 – jeden z najmniejszych podnośników masztowych elektrycznych, który ma maksymalną wysokość roboczą wynoszącą 6,52 m oraz wysuwany pomost o długości 0,51 m. Niewielka szerokość i wysokość transportowa powoduje, że mieści się w drzwiach i windach.
- Genie GS 4390 RT – podnośnik nożycowy spalinowy, który przeznaczony jest do prac na zewnątrz, jego maksymalna wysokość robocza to 15,11 m, a także ma on dwa wysuwane pomosty o długości 1,52 m oraz 1,22 m. Duży udźwig i wymiary platformy roboczej powodują, że świetnie nadaje się do wymagających robót.
- Genie GS 1330 Micro – elektryczny podnośnik nożycowy, który ma kompaktowe wymiary. Jego maksymalna wysokość robocza to 5,90 m, a wysuwany pomost mierzy 0,46 m.
Haulotte Group
Haulotte specjalizuje się w produkcji podestów ruchomych używanych w pracy na wysokości od lat, które używane są między innymi w logistyce, produkcji, pracach budowlanych, konserwacyjnych czy podczas organizacji imprez.
Popularne modele:
- Haulotte Compact 12DX – kompaktowy podnośnik nożycowy spalinowy do pracy na zewnątrz. Jego maksymalna wysokość robocza wynosi 12,00 m. Dzięki wysuwanemu pomostowi powiększa on swój zasięg o 1,20 m.
- Haulotte HA 260 PX – podnośnik przegubowo-teleskopowy wyposażony w silnik spalinowy, którego wysokość robocza to aż 25,60 m, a zasięg boczny to 16,20 m.
- Haulotte HA 16 PX / HA 16 RTJ PRO – podnośnik przegubowo-teleskopowy o spalinowym silniku, który umożliwia prowadzenie prac wysokościowych na zewnątrz na wysokości do 16,00 m. Zasięg boczny w tym modelu to 9,10 m.
Teupen
Teupen to niemiecka firma zajmująca się produkcją podnośników od ponad 40 lat. Jej specjalnością są podnośniki na gąsienicach, dzięki którym można prowadzić prace wysokościowe na wymagających podłożach.
Popularne modele:
- Teupen LEO18GT – podnośnik na gąsienicach, który może być używany wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz nich. Maksymalna wysokość robocza tego modelu to 18,30 m z zasięgiem bocznym do 8,50 m.
- Teupen LEO23GT – podnośnik na gąsienicach o maksymalnej wysokości roboczej 23,00 m oraz zasięgu bocznym do 11,20 m, który może być używany wewnątrz i na zewnątrz.
Niftylift
Firma Niftylift jest jednym z największych producentów podestów ruchomych w Europie, a jej sprzęt jest używany w wielu krajach, między innymi w USA, Azji, Australii. Specjalizuje się ona głównie w produkcji kompaktowych i lekkich podnośników, które są cenione ze względu na niezawodność i łatwą obsługę.
Popularne modele:
- NIFTY LIFT HR12 – elektryczny podnośnik przegubowo-teleskopowy, którego maksymalna wysokość robocza wynosi 12,20 m, a zasięg boczny to 6,10 m. Można korzystać z niego na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń.
Jak wybrać odpowiedni podnośnik koszowy?
Szeroka gama dostępnych podnośników daje możliwość doboru odpowiedniego modelu do miejsca i rodzaju realizowanego projektu.
Przy wyborze odpowiedniego podnośnika koszowego konieczne jest uwzględnienie poniższych parametrów:
- Wysokość robocza – maksymalna wysokość, do której można dosięgnąć z wykorzystaniem danego sprzętu.
- Zasięg – boczny zasięg podnośnika, który pozwala na pracę nad przeszkodami, na przykład ogrodzeniami, wykopami. W przypadku podnośników nożycowych zapewnia go wysuwany pomost, a teleskopowo-przegubowych artykułowane ramię.
- Udźwig – maksymalny udźwig platformy podnośnika, który odnosi się do osób oraz przedmiotów znajdujących się na platformie.
- Typ napędu – podesty ruchome wykorzystują silniki elektryczne i dieslowskie. Napęd elektryczny stosowany jest w podnośnikach do użytku we wnętrzach, natomiast napęd spalinowy w przypadku maszyn używanych na zewnątrz.
- Wymiary – należy uwzględnić je w przypadku pracy podnośnika w ograniczonych przestrzeniach, na przykład wtedy, gdy ma on przejeżdżać przez drzwi, windy, pracować w korytarzach, alejkach.
Podsumowanie
Wybór właściwego podnośnika koszowego to gwarancja niezawodnej i wydajnej pracy nawet w najbardziej wymagających warunkach, dlatego podczas poszukiwania maszyny konieczne jest uwzględnienie zarówno jej producenta, jak i parametrów konkretnego modelu.
W naszej wypożyczalni AA Herkules dysponujemy rozbudowaną flotą podestów ruchomych od sprawdzonych producentów i pomagamy w doborze najlepszych urządzeń. Zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami!