Podnośniki mobilne z napędem 4×4 – poznaj ich możliwości i zastosowanie!

Szukasz podnośnika do prac wysokościowych, który poradzi sobie nawet na bardzo trudnym terenie? Wybierz podnośniki mobilne z napędem 4×4! Wyjaśniamy, jak działają tego rodzaju maszyny, w jakich wariantach są dostępne, a także doradzamy, kiedy warto zdecydować się na ich wypożyczenie.

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym są podnośniki mobilne
 • Jakie są rodzaje podnośników mobilnych
 • Do jakich prac zastosować mobilne podnośniki nożycowe?
 • Charakterystyka mobilnych podnośników teleskopowych

 

Jak działa podnośnik mobilny 4×4?

Podnośnik mobilny jest rodzajem urządzenia, które potrafi poruszać się samodzielnie ze względu na własny napęd elektryczny lub spalinowy. Zróżnicowane parametry techniczne podnośników umożliwiają dobór właściwego modelu do różnych prac prowadzonych na wysokości.

Do tej kategorii zaliczane są również podnośniki mobilne 4×4, inaczej 4WD, w których zastosowano napęd na 4 koła. Oznacza to, że napędzane są wszystkie koła maszyny, co powoduje, że ma ona lepsze właściwości jezdne.

Mobilny podnośnik wyposażony w napęd na 4 koła oraz zasilany jest za pomocą silnika spalinowego. Dzięki temu zapewnia on wysoką moc i wydajność, a przez to może pracować również w wymagających warunkach.

Aby poruszanie się po nieutwardzonym terenie było efektywne i bezpieczne, mobilne podnośniki 4×4 wykorzystują terenowe ogumienie z wyraźnie zarysowanym bieżnikiem. Wyposażane są one także w podpory stabilizujące, dzięki którym maszynę można ustawić na nierównym podłożu i kontynuować prace wysokościowe w sposób bezpieczny.

 

Mobilne podnośniki z napędem 4×4 – rodzaje

Do podnośników mobilnych z napędem 4×4 zaliczane są dwa główne warianty maszyn:

Mobilny podnośnik nożycowy 4×4

Podnośnik mobilny nożycowy wyposażony jest w podstawę nożycową, która unosi platformę roboczą w pionie. Platforma może być również powiększona o wysuwane pomosty boczne, co zwiększa zasięg prowadzonych prac.

Mobilny podnośnik nożycowy stosowany jest przede wszystkim wtedy, gdy prace można prowadzić w pobliżu miejsca docelowego, co wynika z jego ograniczonego zasięgu bocznego. Podnośniki te charakteryzują się także bardzo dużym udźwigiem platformy.

mobilne podnośniki nożycowe 4x4

Mobilny podnośnik teleskopowo-przegubowy 4×4

Drugim wariantem podnośników wyposażonym w napęd na 4 koła jest mobilny podnośnik teleskopowo-przegubowy. Wykorzystuje on kosz, który umieszczony jest na artykułowanym ramieniu.

Podnośniki teleskopowe wyróżniają się znacznym zasięgiem bocznym, dlatego mogą być one zastosowane również podczas prac nad przeszkodami, na przykład wykopami, skarpami, ogrodzeniami.

 

Jakie zastosowanie mają mobilne podnośniki 4×4?

Podnośniki mobilne z napędem na 4 koła i silnikami spalinowymi używane są do prowadzenia prac wysokościowych na zewnątrz.

Napęd 4×4 w połączeniu z terenowymi oponami powoduje, że sprzęt tego typu może być używany na różnych terenach, również nieutwardzonych, między innymi na ziemi, piasku, błocie, na przykład po placu budowy. Może one też pokonywać tereny nachylone.

mobilne podnośniki spalinowe z napędem 4x4

Podnośniki te używane są między innymi podczas robót:

 • Budowlanych,
 • Wykończeniowych,
 • Instalacyjnych,
 • Montażowych,
 • Remontowych,
 • Porządkowych,
 • Z zielenią.

Dodatkowo mogą być one używane podczas eventów odbywających się w terenie, na przykład koncertów, festiwali, rozgrywkach sportowych, na planach filmowych.

Wynajmij podnośnik mobilny z napędem 4×4 i terenowym ogumieniem w wypożyczalni AA HERKULES. Skontaktuj się z nami, a my dobierzemy najlepszy sprzęt do prowadzonych przez Ciebie prac!

 • Opublikowano: 17.10.2022

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń