Podnośnik magazynowy – zastosowania i dobór sprzętu do pracy

Prace na wysokości prowadzone w magazynach często wymagają wykorzystania urządzeń transportu bliskiego. W tej roli doskonale sprawdzają się podnośniki magazynowe elektryczne, które usprawniają gospodarkę magazynową. Zazwyczaj są małe i kompaktowych rozmiarów. W jakich pracach wysokościowych mogą sprawdzić się podnośniki magazynowe? O czym należy pamiętać przy doborze właściwego podnośnika do magazynu? Podpowiadamy!

  • Podnośniki magazynowe elektryczne są najczęściej wybierane do prac magazynowych, z uwagi na brak emitowania spalin do atmosfery
  • Podnośniki do prac magazynowych są kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu mogą zmieścić się w ciasne przejścia i uliczki
  • Przyśpieszają i znacznie ułatwiają pracę w magazynie np. rozmieszczanie towarów dzięki sporemu zasięgowi
  • Podnośniki przeznaczone do prac w magazynie nie zostawiają po sobie żadnych śladów, gdyż posiadają specjalne, niebrudzące ogumienie
  • Sprawdź więcej informacji poniżej!

 

Dlaczego warto postawić na podnośniki magazynowe wolnobieżne?

Podnośniki z własnym napędem, nazywane także zwyżkami lub podestami ruchomymi, umożliwiają wykonywanie prac wysokościowych z opcją stałego przemieszczania się, także bez konieczności zejścia na ziemię operatora. Za pomocą podnośników koszowych można więc prowadzić prace wewnątrz magazynów i centrów logistycznych, w tym w obiektach wysokiego składowania szybko i wygodnie.

Na czym polega praca podnośnika w magazynach?

Podnośniki magazynowe np. elektryczne, mogą służyć do wykonywania czynności związanych z transportem bliskim towarów, a także innych prac jak:

  • Rozmieszczanie towarów na półkach regałów,
  • Kompletowanie zamówień,
  • Inwentaryzowanie towarów w magazynie,
  • Prowadzenie prac serwisowych, konserwacyjnych i napraw w magazynie, na przykład wymiana żarówek w lampach, kontrola regałów magazynowych.

Dlaczego warto korzystać z podnośnika w magazynie?

Podnośniki magazynowe niosą za sobą wiele korzyści, powodując, że prace w magazynach i centrach logistycznych mogą przebiegać efektywniej.

Do najważniejszych korzyści związanych z użytkowaniem podnośników magazynowych zalicza się:

  • Duży zasięg – zwyżki pozwalają na prowadzenie prac na znacznych wysokościach, umożliwiając łatwy i szybki dostęp do regałów magazynowych wysokiego składowania.
  • Duży udźwig – dzięki niemu umożliwiają przewożenie towarów o większym ciężarze.
  • Przyspieszenie procesów – podnośniki szybko się przemieszczają, również z podniesionym koszem, oszczędzając czas na prowadzeniu prac.
  • Poprawa bezpieczeństwa – podnośnik magazynowy zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa prac na wysokości, ponieważ składa się z zabezpieczonego barierkami kosza i wyposażony jest w systemy bezpieczeństwa.
  • Łatwa obsługa – nowoczesne podnośniki pozwalają na prostą obsługę za pomocą czytelnych paneli sterowania, a także umożliwiają prowadzenie jedną ręką, podnosząc wydajność pracy.

Podnośniki do magazynu – jakie wybrać?

Podnośniki to urządzenia o zróżnicowanej budowie. Wyróżnia się ich trzy główne warianty – podnośniki nożycowe, teleskopowo-przegubowe i masztowe. Jakie z nich najlepiej sprawdzają się jako podnośniki magazynowe?

podnośniki do magazynu infografika

Przy wyborze podnośnika do magazynu należy zwrócić uwagę na:

Rodzaj napędu i zasilania
Używany wewnątrz obiektów podnośnik magazynowy ze względu na wymogi bezpieczeństwa musi być wyposażony w silnik elektryczny, który nie emituje spalin oraz zapewnia komfort pracy operatorom (jest cichy). Podnośniki elektryczne zasilane są z wydajnych akumulatorów lub sieci 230V.

Typ podnośnika
Do prac magazynowych najczęściej wybierane są podnośniki nożycowe, które charakteryzują się dużą platformą i wysokim udźwigiem, a także podnośniki masztowe, które wyróżniają się kompaktowymi wymiarami.  Do prac związanych z obsługą rzadziej wynajmowana są podnośniki teleskopowe, które sprawdzają się jednak w przypadku prac na etapie montaży instalacji i obsługi serwisowej hal magazynowych. Porównanie zalet wszystkich modeli zostało przedstawione na grafice powyżej.

Wysokość podnoszenia
Powinna być dopasowana do wysokości regałów magazynowych lub wyposażenia, do którego ma dosięgnąć podnośnik.

Dopuszczalny udźwig
Dobrany pod kątem ciężaru transportowanych ładunków i/lub ilości osób mających wykonywać czynności w jednym czasie.

Wymiary podnośnika
Podnośniki do magazynu zazwyczaj posiadają kompaktowe rozmiary, które pomagają dotrzeć w ciężko dostępne miejsca. Mniejszymi modelami podnośników można bez problemu przejeżdżać przez ciasne alejki np. między regałami, a dodatkowe wysuwane platformy umożliwiają komfortową pracę z większym udźwigiem. Przed wynajmem podnośnika do magazynu polecamy zapoznać się ze specyfikacją maszyny, szczególnie szerokość transportową.

Wynajmij podnośnik magazynowy na korzystnych zasadach i w konkurencyjnych cenach!

Zapraszamy do skorzystania z wynajmu funkcjonalnych podnośników magazynowych na korzystnych warunkach w AA HERKULES.
W naszej ofercie znajdziesz kompaktowe podnośniki masztowe jak Genie GR 15, Genie GR 20 oraz podnośniki nożycowe, w tym model Genie GS 1330 micro o szerokości zaledwie 0,78 m.

  • Opublikowano: 05.08.2022

Sprawdź nowy model maszyn! Genie GS 1932 micro już we flocie AA HERKULES!

genie gs 1932 micro promocja

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w polityce prywatności.