Platforma robocza vs podnośnik koszowy – co wybrać?

Do prowadzenia prac wysokościowych można wykorzystać różne wyposażenie. W tym artykule chcemy przyjrzeć się bliżej platformom roboczym i porównać je z podnośnikami koszowymi. Wyjaśniamy, czym są platformy robocze, w jakich wariantach są dostępne i jakie jest ich zastosowanie. Doradzamy również, na co warto się zdecydować mając do wyboru platformę i podnośnik w zależności od rodzaju prowadzonych prac.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest platforma robocza i czym się charakteryzuje
  • Poznasz jakie są rodzaje platform roboczych
  • W jaki sposób różni się platforma robocza od podnośnika koszowego oraz do jakich prac można je wykorzystać
  • I wiele więcej! Zapraszamy do lektury

 

Czym jest platforma robocza?

Wyposażenie takie jak platforma robocza jest rodzajem konstrukcji pozwalającej na prowadzenie prac na wysokości w obiektach zamkniętych i na zewnątrz nich. W zależności od rodzaju platformy może być ona również ogrodzona barierkami w celu bezpiecznej pracy. Dostęp do podestu umożliwiają drabina lub schody, które mogą być dodatkowo zabezpieczone poręczami.

Platformy robocze mogą być przemieszczane, dlatego zaliczane są one do kategorii urządzeń mobilnych. Wybrane warianty mogą być również składane. Do wykonania platform stosowane są odporne na korodowanie stopy metali, co przekłada się na ich wytrzymałość i trwałość podczas użytkowania. Najczęściej używane są platformy robocze aluminiowe, które cechują się również niskim ciężarem. Dostępne są również stalowe platformy robocze.

 

Rodzaje platform roboczych

Platformy robocze są dostępne w różnych wariantach. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

Mobilna platforma robocza

Platforma wyposażona w koła z hamulcami, dzięki którym można ją przemieszczać i zatrzymać w wybranym miejscu. Posiada podest otoczony barierkami oraz schody z poręczami. Wybrane modele pozwalają na regulowanie wysokości. Takie platformy występują w różnych rozmiarach do używania przez jedną lub kilka osób.

Platforma robocza składana

Składana platforma robocza składa się z podestu, po którego bokach znajdują się rozkładane drabinki ze stopniami. Tego typu platformy charakteryzują się niską wysokością. Platforma robocza składana po złożeniu zajmuje mało miejsca i jest łatwa w przechowywaniu.

Platforma robocza do wózka widłowego

Przeznaczona jest do zamontowania na widłach wózka widłowego. Platforma robocza do wózka widłowego ma formę kosza zabezpieczonego barierkami. Pozwala ona na wejście do środka i wykonywanie robót wysokościowych w miejscach, w których można korzystać z wózka widłowego.

Platforma robocza zwieszana

Jest to rodzaj platformy roboczej, która przeznaczona jest do podwieszenia za pomocą dźwignicy, na przykład żurawia albo suwnicy. Podwieszana jest za pomocą haka dźwignicy oraz zawiesia. Ma formę otoczonej barierkami platformy. Daje możliwość pracy na znacznej wysokości.

platforma robocza

Platforma robocza czy podnośnik koszowy – co warto wybrać?

Chociaż platformy robocze używane są w wielu pracach wysokościowych, mają one jednak lepszą alternatywę w postaci podnośników koszowych. Dlaczego warto zdecydować się na podnośnik w miejsce platformy?

Przewaga podnośnika nad platformą roboczą:

  • Wyższa wysokość podnoszenia – pozwalają na pracę na wyższej wysokości niż platformy, dając dostęp do miejsc położonych nawet na poziomie 25 m,
  • Większy zasięg – podnośnik pozwala na dotarcie do obszarów położonych nad przeszkodami, w tym celu najczęściej korzysta się z podnośników teleskopowych;
  • Wyższy udźwig – za pomocą podnośników można podnieść większy ciężar, szczególnie w przypadku modeli podnośników nożycowych,
  • Mniejsze wymiary – dzięki nim można wykorzystać podnośnik również w ograniczonych przestrzeniach, na przykład w alejkach w magazynach i sklepach. Mogą również przejeżdżać przez drzwi i mogą być transportowane w windach.
  • Większe bezpieczeństwo – podnośniki wyróżniają się większą stabilnością i wyposażone są w zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Wobec tego w zestawieniu platformy robocze, a podnośniki to właśnie podnośniki są urządzeniami oferującymi szersze możliwości w realizacji prac wysokościowych w wielu miejscach. Używane mogą być między innymi podczas prac magazynowych, budowlanych, wykończeniowych czy montażowych.

Wynajmij podnośnik koszowy dopasowany do Twoich potrzeb w wypożyczalni AA HERKULES – skontaktuj się z naszym przedstawicielem, aby otrzymać indywidualną ofertę najmu!

  • Opublikowano: 18.11.2022

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń