Mycie okien na wysokości i przeszkleń w wieżowcach z podnośnikami

By zadbać o estetykę i przejrzystość szyb, prace związane z myciem przeszklonych wieżowców oraz okien na wysokościach należy prowadzić regularnie. Okna przedszkolnych obiektów na ogół nie mogą być otwierane, dlatego do mycia ich od zewnątrz wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt i metody. Jak prowadzić mycie okien na wysokości? Czy podnośniki to dobry wybór, by zadbać o czystość przeszkleń na wysokości? Niewątpliwie zima jest czasem, w którym na przeszkleniach zbiera się najwięcej brudu — wiosna to najlepszy czas, aby się ich pozbyć. Z pomocą naszego sprzętu można to zrobić szybko i sprawnie, o czym przekonacie się, czytając wpis.

Na bazie wpisu:

  • poznasz 3 skuteczne metody mycia okien na wysokości oraz przeszklonych obiektów;
  • dowiesz się, jakie zwyżki najczęściej pomagają przy myciu przeszkleń;
  • przekonasz się, jak bezpiecznie korzystać z podnośnika podczas mycia przeszklonych budynków;

 

Jak wygląda mycie przeszkleń na wysokościach?

Gdy konieczne jest mycie okien wieżowców, czyli okien znajdujących się na znacznej wysokości, dobór technik ma duże znaczenie. Właściciele i administratorzy budynków decydują się na jedną z trzech metod, aby wykonać prace porządkowe na wysokości skutecznie, szybko i bezpiecznie.

Najczęściej stosowane metody mycie przeszkleń:

1. Mycie okien z użyciem myjek teleskopowych

Najprostszą metodą umożliwiającą mycie przeszkleń na wysokościach jest zastosowanie myjek umieszczonych na teleskopowych kijach. Są to specjalistyczne myjki, które zakończone są szczotką albo padem. Myjki używane są ze środkami czyszczącymi oraz wodą demineralizowaną, by nie powodować zacieków.

Taka technika sprawdza się wtedy, gdy konieczne jest wyczyszczenie przeszkleń na poziomie do około 18 metrów, dlatego najlepiej nadaje się ona do użycia w niższych budynkach.

2. Mycie okien z podnośników

Drugą metodą umożliwiającą mycie okien w wieżowcach jest zastosowanie podnośników koszowych. Są to urządzenia, które służą do prowadzenia różnych prac wysokościowych na zewnątrz obiektów i wewnątrz nich.

Podnośniki umożliwiają pracę na wysokości od kilku do kilkudziesięciu metrów, w zależności od ich konstrukcji. Ze względu na duży zasięg pionowy oraz boczny, podnośniki teleskopowe są używane przy i nad przeszkodami.

Czyszczenie okien wieżowców z podnośników może również odbywać się z wykorzystaniem wspomnianych wcześniej myjek teleskopowych. Dzięki połączeniu metod, przeszklenia można oczyścić do wysokości nawet ponad 40 metrów.

3. Mycie okien z usługami alpinistów przemysłowych

Trzecią metodą pozwalającą na mycie okien wieżowców jest metoda alpinistyczna. Polega ona na prowadzeniu prac przez osoby posiadające odpowiednie przeszkolenie alpinistyczne. Podczas pracy stosują one specjalne wyposażenie wysokościowe zwieszane z dachu budynku.

W przypadku najwyższych budynków przy myciu okien, które nie pozwalają na użycie myjek teleskopowych oraz podnośników, stosuje się właśnie metodę alpinistyczną.

Jakie podnośniki umożliwiają mycie okien na wysokości?

Gdy mycie okien w wieżowcach ma odbywać się za pomocą podnośników koszowych, kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego typu sprzętu.

Ze względu na duży zasięg boczny mycie przeszkleń na wysokości najczęściej odbywa się za pomocą dwóch typów maszyn – są to podnośniki teleskopowo-przegubowe lub podnośniki typu pająk. Jeśli maszynę da się ustawić bezpośrednio przy elewacji, istnieje również możliwość wykorzystania podnośników nożycowych.

Przy wyborze odpowiednich maszyn trzeba pamiętać o możliwości podjazdu podnośnika do miejsca prowadzenia prac oraz o ograniczeniach dotyczących ich wysokości i zasięgu bocznego.

Bezpieczne mycie przeszkleń z użyciem podnośników – o czym należy pamiętać?

Mycie okien na wysokości za pomocą podnośników musi odbywać się zgodnie z przepisami oraz zasadami BHP.

Sprzęt podnośnikowy musi być sprawny i dopuszczony do użytkowania przez UDT. Pracownicy wykonujący prace na wysokości muszą korzystać ze środków ochrony osobistej, w tym z kasków i szelek bezpieczeństwa. Operator obsługujący podnośnik musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Pamiętaj o tym.

Mycie przeszklonego budynku ING z podnośnikiem

W wypożyczalni AA Herkules oferujemy markowy sprzęt wysokościowy, który umożliwia mycie przeszkleń na wysokości. Nasze zwyżki używane były między innymi podczas mycia okien w budynku ING w Katowicach.

Galeria zdjęć podnośnika podczas pracy:

Zachęcamy do kontaktu z naszym przedstawicielem. Porozmawiajmy o wszelkich szczegółach związanych z wynajmem podnośnika do mycia okien i przeszkleń wieżowców!

  • Opublikowano: 27.03.2023

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń