Czyszczenie elewacji budynku z podnośnikami koszowymi

Czysta i zadbaną elewacja to wizytówka każdego budynku. W miarę upływu czasu elewacje ulegają zabrudzeniu, co może wpłynąć nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego trwałość. Usługi czyszczenia dotyczą elewacji z paneli i okładzin np. kamienia, klinkieru, drewna oraz tynków elewacyjnych. Właśnie dlatego warto zainwestować w profesjonalne czyszczenie elewacji, szczególnie z wykorzystaniem podnośników koszowych.

We wpisie odpowiemy na pytania:

 • Jakie są najczęstsze rodzaje zabrudzeń elewacyjnych?
 • Czy i czemu warto czyścić elewacje?
 • Jakie są metody czyszczenia elewacji?
 • Jakie są zalety wykorzystania podnośników przy czyszczeniu elewacji?
 • Jaki jest koszt czyszczenia elewacji z uwzględnieniem podnośnika?

 

Rodzaje zabrudzeń na elewacjach

Na elewacji budynku może pojawić się wiele różnych rodzajów zabrudzeń, takich jak:

Mikroorganizmy i rośliny
Najczęściej spotykane są glony, mchy, porosty i rośliny pnące, które rozwijają się na powierzchni elewacji, powodując nie tylko jej brudny wygląd, ale również uszkodzenia struktury. Glony widoczne są w postaci zielonego lub szarego nalotu — niekiedy w pasach. Z problemem tego typu spotykamy się często w przypadku sąsiedztwa budynków z lasami.

Osad atmosferyczne i komunikacyjne
Długotrwałe narażenie na kurz, smog, sadze, deszcz kwasowy, spaliny czy sól drogową prowadzi do powstawania osadów, które wpływają na wygląd i trwałość elewacji.

Odchody zwierzęce
Ostatnim rodzajem zabrudzeń, jakie mogą pojawić się na elewacji budynku, są odchody zwierzęce. Zwierzęta, najczęściej ptaki, często pozostawiają odchody na powierzchni elewacji. To nie tylko mało estetyczne, ale również może przyczyna nieprzyjemnego zapachu. Odchody zwierzęce zawierają także wiele bakterii, wirusów i pasożytów, dlatego warto się ich pozbyć.

Graffiti
Niezaplanowane malowidła na ścianach budynków są częstym problemem w miastach. Ich usunięcie może być trudne i wymaga specjalistycznych środków oraz wiedzy.

Dlaczego warto czyścić elewacje?

Czyszczenie elewacji wykonuje się w celu:

 • poprawy estetyki budynku (dla własnego oka lub wizerunku, jeśli to budynek firmowy),
 • wydłużenia żywotności elewacji i budynku,
 • zwiększenie wartości nieruchomości (częsty np. wybór przed sprzedażą),
 • eliminacja mikroorganizmów i roślin mogących prowadzić do uszkodzeń konstrukcji.

cta wynajem

Metody na skuteczne czyszczenie elewacji budynków

Wybór metody czyszczenia elewacji zależy od rodzaju zabrudzeń oraz materiału, z którego wykonana jest elewacja. Najpopularniejsze metody to:

Myjki wysoko lub niskociśnieniowe
Myjka pozwala na usunięcie zabrudzeń za pomocą wody metodą pod wysokim ciśnieniem lub spłukiwania metodą z niskim ciśnieniem. Są to opcje szybkie i skuteczne. Wybór typu myjki uzależniony jest zawsze od rodzajów elewacji i stopnia zabrudzeń.

Czyszczenie chemiczne i dezynfekcja mikrobiologiczna
Czyszczenie chemiczne i dezynfekcja polegają na użyciu specjalistycznych środków chemicznych, które rozpuszczają zabrudzenia oraz naloty. Jest to metoda delikatniejsza niż piaskowanie, jednak wymaga większej wiedzy i doświadczenia. Dezynfekcje stosuje się także jako działanie profilaktyczne.

Piaskowanie
Piaskowanie to metoda polegająca na usuwaniu zabrudzeń za pomocą strumienia ściernego materiału. Daje ona bardzo dobre efekty, jednak może być inwazyjna dla niektórych materiałów elewacyjnych.  

Mechaniczne usuwanie
Mechaniczne usuwanie dotyczy w dużej mierze przyrośniętych do elewacji lub murów roślin pnących (bluszczy). Korzenie i gałęzie roślin porastających ściany w perspektywie czasu mogą powodować pęknięcia i uszkadzać konstrukcje budynku.

Ponowne malowanie
W skrajnych przypadkach kiedy czyszczenie elewacji może okazać się niemożliwe, wykonuje się usługi malowania elewacji.

WARTO WIEDZIEĆ: Wysokości, na których wykorzystuje się usługi czyczenia z wyborem wskazanych metod, bez użycia dodatkowego sprzętu to w zależności od firmy nawet 10 metrów. Przy wyższych budynkach warto skorzystać np. z podestów ruchomych, które bezpiecznie przetransportują pracowników w wybrane miejsce i pozwolą na dokładniejszą realizacje usługi.

 

Zalety używania podnośników koszowych przy czyszczeniu elewacji wysokich budynków.

Podnośniki koszowe oferują firmom realizującym usługi czyszczenia i właścicielom nieruchomości wiele zalet, takich jak:

 • zwiększone bezpieczeństwo pracy na wysokości,
 • oszczędność czasu,
 • możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc będących poza zasięgiem teleskopów w myjkach,
 • brak obciążenie dla ścian budynku w porównaniu z rusztowaniami.

Bezpieczeństwo podczas czyszczenia elewacji z podnośnika:

Praca na wysokościach zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego ważne jest przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa:

 • korzystanie z uprzęży asekuracyjnych,
 • stosowanie kasków ochronnych,
 • wynajem sprawdzonego podnośnika koszowego,
 • szkolenie/uprawnienia operatora podnośników koszowych.

Koszt usługi czyszczenia elewacji w firmach

Koszt czyszczenia elewacji zależy od kilku czynników, takich jak:

 • wielkość powierzchni do wyczyszczenia i wysokość budynku,
 • rodzaju zabrudzeń,
 • metod czyszczenia,
 • czas potrzebny na wykonanie usługi,
 • usług dodatkowych np. impregnacja, czy naprawa uszkodzeń,
 • konieczności lub braku konieczności wykorzystania sprzętu podnośnikowego.

Aby uzyskać dokładną wycenę, warto skontaktować się z kilkoma firmami specjalizującymi się w usługach i danym rodzaju zabrudzeń, warto także poczytać opinie o firmach przed podjęciem decyzji.

Zakończenie

Czyszczenie elewacji budynku to wydatek, który niekiedy trzeba ponieść. Dzięki odpowiedniemu podejściu i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, prace te mogą być wykonane szybko i skutecznie. Pamiętajmy, że czysta elewacja to nie tylko estetyka, ale również wydłużenie żywotności budynku i zwiększenie jego wartości. Przy usługach oczyszczania oraz mycia elewacji budynków wysokich, czy konieczności usunięcia roślinności warto wesprzeć pracowników sprzętem podnośnikowym, z którego pomocą praca zostanie wykonana sprawnie, dokładnie i bezpiecznie. W celu skorzystania z usługi wynajmu podnośników z dostawą na miejsce zapraszamy do kontaktu z naszą wypożyczalnią.

UWAGA: jako wypożyczalnia nie wynajmujemy podnośników do piaskowania i malowani natryskowego — pomimo wskazania metod w artykule. 🙂 

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

 

Jak często należy czyścić elewacje budynków?

Częstotliwość czyszczenia elewacji zależy od stopnia zabrudzeń, warunków atmosferycznych, rodzaju materiału elewacyjnego, a także od lokalizacji budynku i uznania właścicieli. Nie ma jednego terminu, który zobowiązywałby do wykonania prac tego typu.

Czy myjka ciśnieniowa może uszkodzić elewację?

Myjka wysokociśnieniowa może uszkodzić niektóre rodzaje elewacji, szczególnie te wykonane z delikatniejszych materiałów. Dlatego oprócz dostosowania ciśnienia warto wybrać usługi sprawdzonych firm.

Czy czyszczenie elewacji można wykonać samodzielnie, bez wynajmowania podnośnika koszowego?

W przypadku niższych budynków jednorodzinnych można spróbować przeprowadzić czyszczenie elewacji samodzielnie. W przypadku wyższych budynków wynajęcie podnośnika koszowego gwarantuje bezpieczeństwo oraz wygodę pracy.

Czy istnieją alternatywy dla podnośników koszowych podczas czyszczenia elewacji?

Alternatywą dla podnośników koszowych mogą być myjki z przedłużkami teleskopowymi lub rusztowania. Pierwsze nie zawsze się sprawdzają w przypadku cięższych zabrudzeń, w przypadku drugich montażu i demontaż jest czasochłonny i może obciążać ściany budynku. Podnośniki koszowe oferują większą elastyczność i wygodę pracy na wysokościach.

Czy można używać podnośników koszowych do czyszczenia elewacji zabytkowych budynków?

Tak, podnośniki koszowe są odpowiednie do czyszczenia elewacji zabytkowych budynków, o ile są wykorzystywane przez doświadczonych operatorów, którzy przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Ważne jest również, aby dobrać odpowiednią metodę czyszczenia, aby nie uszkodzić zabytkowych materiałów elewacyjnych.

 • Opublikowano: 12.05.2023

Wypożycz nowy model JLG X26J PLUS w AA HERKULES!

Napisz do nas Zadzwoń