Podesty ruchome, zwane również podnośnikami koszowymi, są niezbędne w różnych gałęziach przemysłu, ponieważ pozwalają one na efektywne i bezpieczne wykonywanie wielu zadań na wysokości. Aby maszyny te działały sprawnie, muszą być poddawane regularnym przeglądom konserwacyjnym. Co jaki czas trzeba wykonywać przegląd konserwacyjny zwyżki? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Z artykułu dowiesz się:
- które z przepisów regulują przeglądy konserwacyjne podnośników koszowych
- na czym polegają wstępne przeglądy zwyżek
- czym są przeglądy doraźne, eksploatacyjne, powypadkowe
- i wiele więcej!
Spis treści
Jakie przepisy regulują przeglądy zwyżek?
Głównym przepisem, który reguluje prowadzenie przeglądów konserwacyjnych podnośników koszowych, jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego (Dz.U. 2018 poz. 2176) wraz z jego późniejszymi zmianami.
Również duże znaczenie ma instrukcja obsługi konkretnego podnośnika, który ma być poddany przeglądowi. Wskazuje ona na to, jakie czynności należy prowadzić i w jakich odstępach czasowych powinny być one realizowane.
Wstępny przegląd podnośników – przed oddaniem do eksploatacji
Każdy podnośnik przed oddaniem do eksploatacji musi przejść wstępny przegląd, który określany jest również jako odbiór. Wymaga on wykonania rejestracji urządzenia w UDT.
Zgłoszenie do badania odbiorczego realizuje właściciel maszyny. Wtedy, gdy zwyżka jest wynajmowana, obowiązek ten spoczywa na wypożyczalni sprzętu.
Taki przegląd konserwacyjny zwyżki daje pewność, że sprzęt spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa i eksploatacji określone przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Po pozytywnym przejściu badania wydawana jest decyzja zezwalająca na eksploatację urządzenia.
Przeglądy okresowe podnośników – minimum raz na rok
Podnośniki wysięgnikowe muszą być poddawane przeglądowi przynajmniej raz w roku przez uprawnionego inspektora UDT. Ta coroczna inspekcja obejmuje dokładną kontrolę wszystkich elementów zabezpieczających i operacyjnych, w tym konstrukcji, układów hydraulicznych i systemów zabezpieczeń.
Przeglądom tym towarzyszy regularna konserwacja, która powinna być zgodna z wytycznymi producenta. Zazwyczaj sugeruje on określone odstępy czasu podawane w motogodzinach między konserwacją i serwisowaniem różnych podzespołów. Rutynowe prace konserwacyjne mogą obejmować smarowanie, wymianę filtrów, wymianę płynu hydraulicznego i kontrolę układu elektrycznego.
Przeglądy eksploatacyjne podnośników – doraźnie według potrzeb
Badania tego typu są prowadzone doraźnie, w określonych okolicznościach, które uzasadniają ich wykonanie. Są to głównie modernizacja, naprawa albo wymiana elementów podnośnika.
Przykładowo przeglądy eksploatacyjne przeprowadza się po naprawie:
- Konstrukcji nośnej oraz jej elementów,
- Urządzeń zabezpieczających,
- Mechanizmów podnoszenia i zmiany wysięgu,
- Oraz po modernizacjach uzgodnionych z organem jednostki dozoru technicznego.
Taki przegląd konserwacyjny zwyżki ma na celu potwierdzenie, że wykonane prace zostały przeprowadzone prawidłowo i nie mają wpływu na bezpieczne eksploatowanie urządzenia.
| Sprawdź: Zdobądź uprawnienia na zwyżki!
Przeglądy powypadkowe lub poawaryjne – doraźnie według potrzeb
Także konieczny będzie przegląd zwyżki po wypadku albo awarii sprzętu w związku z jego eksploatacją. Celem takich badań jest skontrolowanie stanu technicznego maszyny oraz ustalenie przyczyn nieszczęśliwego wypadku albo uszkodzenia.
Takie przeglądy przeprowadzane są doraźnie po przekazaniu zawiadomienia do jednostki dozoru technicznego.
Przeglądy codzienne – przed rozpoczęciem pracy
Dodatkowo operatorzy są zobowiązani do przeprowadzenia kontroli wzrokowej i funkcjonalnej podnośnika przed każdym użyciem. Sprawdza się wtedy między innymi stan opon, wycieki hydrauliczne oraz działanie układu sterowania.
Kary za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przeglądów podnośników
Nieprzestrzeganie wymagań dotyczących przeglądów i konserwacji może skutkować surowymi karami w przypadku skierowani sprawy do sądu, między innymi karą grzywny, a nawet ograniczeniem wolności osoby, która odpowiada za dane urządzenie.
Nieprzestrzeganie przepisów grozi nie tylko konsekwencjami prawnymi, ale także zagraża bezpieczeństwu operatorów i może prowadzić do znacznych strat finansowych w wyniku awarii sprzętu lub wypadków. Oczywiście, sprzęt tego typu nie może być także zgodnie z prawem eksploatowany, co może oznaczać duże przestoje w pracy i wynikające z tego straty. Dodatkowo brak przeglądów może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela w razie wypadków z udziałem podnośników.
Regularne przeglądy i konserwacja podnośników wysięgnikowych są bardzo ważne dla bezpieczeństwa i efektywności prac wysokościowych. Stosując się do wytycznych Urzędu Dozoru Technicznego i przeprowadzając rutynowe kontrole, można skutecznie minimalizować ryzyko, przedłużać żywotność urządzeń i zadbać o zgodność z przepisami.